SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ABD Anti Doping Ajansı (USADA),  geçen yıl temmuz ayında uygulanan testler sırasında kanında kasları geliştirip kuvvetlendirmeye yarayan bir hormon türü olarak bilinen “anabolik steroide” rastlanan atlet Tyson Gay’a bir yıl men cezası verildiğini duyurdu.

Kanında yasaklı madde bulunmasının ardından uyarılan Gay, USADA ile işbirliğine giderek 23 Temmuz 2013’ün ardından turnuvalara katılmamıştı. Cezanın bu nedenle alt limitten verildiği ve söz konusu tarihten itibaren yürürlüğe girdiği, ABD’li sprinterin temmuzun ardından düzenlenecek organizasyonlara katılabileceği belirtildi.

USADA’lı yetkililere itirafta bulunarak 15 Temmuz 2012’den bu yana yasaklı madde kullandığını söyleyen rekortmen atletin, söz konusu tarihten itibaren kazandığı madalyalar da geri alınacak. Gay, Londra Olimpiyatları’nda 4×100 metre bayrak koşusunda elde ettiği altın madalyayı geri verecek.

ABD’li atlet, 2007 Dünya Şampiyonası’nda 100, 200 ve 4×100 metrede altın madalya kazanmış, 100 metreyi 9,69 saniyede koşarak Bolt’un ardından en hızlı ikinci atlet olmuştu.