SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA’nın Finansal Fair-Play dolayısıyla takımlara Avrupa’dan men cezası vermeyeceği ancak sarı kırmızılı takımı derinden etkileyecek yaptırımlar uygulayacağı belirtildi.

Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor’u yakından ilgilendiren Finansal Fair-Play cezaları 5 Mayıs Pazartesi günü açıklanacak. Avrupa’dan men cezası çok uzak olarak gözükse de UEFA’nın uzlaşma toplantılarında istediği taahhüt Galatasaray’ı derinden etkileyecek!

FFP’NİN EN CİDDİ ZARARI Galatasaray’ın Finansal Fair-Play’e uymamasından dolayı dosyalarının incelenmesi ve ağır yaptırımların kıyısından dönecek olması çok konuşulmuştu. FFP’ye göre normal şartlarda transfer yasağı ve Avrupa’dan men cezasına gidebilecek olan süreç, Paris Saint-Germain ve Manchester City gibi artık lokomotif olan takımların lobi ve sponsor destekleri dolayısıyla kınama ve para cezasına kadar geriledi. Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor’un da işine gelen bu süreç pozitife döndü gibi görünse de sarı kırmızılı takımın uzlaşma ve UEFA tarafından izlenmesi gereken yol haritasının çizimi başına iş açacak. Sarı kırmızılı takımın UEFA’ya verdiği yol haritasında 35 milyon Euro’luk açığı kadrodan oyuncu göndererek kapatacağını belirtmesi gözleri yıldız isimlere çevirdi. Ayrıca transfer yasağı ve Avrupa’dan men cezası almamak için bu sezon yapılacak olan büyük bütçeli transferlerin de önü kesildi.

KADRODA REVİZYON Bu uzlaşma talebinin ardından Galatasaray’ın başta Muslera ve Sneijder olmak üzere Chedjou, Alex Telles ve Eboue’yi bedeline ulaştığı takdirde satacak. Ayrıca döviz kurundaki yüksek artış dolayısıyla oluşan açığı da oyuncularıyla yeniden masaya oturarak Türk Lirası yönünden sabitlemeye çalışacak. Didier Drogba ile de yeniden sözleşme imzalanması durumunda aldığı ücret arttırılmayacak hatta şartlarda indirim beklenecek. Galatasaray’ın almayı taahhüt ettiği bu kararlar Mancini’yle de yolların ayrılabileceği izlenimini arttırdı. Lucescu ile anlaşmak isteyen Galatasaray İtalyan hocanın bırakma kararı alması durumunda dur demeyecek. Ancak Mancini’yi yeni bir bedel ödeyerek anlaşmalı yolla gönderme gibi bir düşüncesi de olmayacak.

ZENGİN BAŞKAN DÖNEMİ BİTTİ Bu arada UEFA’nın takımın ana sponsorları ve başkanlarının kulübüne verdiği reklam ve sponsorluk gelirlerini de gözlem altına alma başladığı belirtildi. Başta PSG ve Manchester City olma üzere Arap yatırımıyla kurulan kadrolarda sponsorların katkısıyla bir sezonda 5 katına çıkan transfer bütçeleri de inceleme altında olacak. Yani zengin başkan dönemi yavaş yavaş sona erecek. Takım gelir ve giderleri birbirine yakın ya da eşit olacak. Başkanın cebinden para vererek yaptığı transferler de sona erecek. Transferde harcanan her kurulun hesabı sorulacak.

(Eurosport)

Yayınlanma Tarihi:13:17,