SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık Eryiğit / Amkspor.com

Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea’yi 0-0’ın rövanşında deplasmanda 3-1 mağlup ederek finale adını yazdıran Atletico Madrid, düşük bütçe ile neler başarılabileceğini tüm futbol kamuoyuna gösterdi. Chelsea karşısına çıkan 11’ine harcadığı bonservis bedeli Fernando Torres’in 20 milyon pound altında olan İspanyol ekibi, takım oyunu ve başarılı taktik anlayışı sayesinde rakibini geçmeyi başardı.

Bu sayede yüksek bonservis bedelleri ödenerek kurulan takımların başarı sağlayacağı yönündeki algıyı kıran Diego Simeone ve öğrencileri, bu kez de dünyanın en pahalı takımı Real Madrid’e karşı kupayı kazanma mücadelesi verecek. Atletico Madrid, ligde kendisinden kat kat daha pahalıya kurulmuş iki ekip Barcelona ve Real Madrid’in önünde lider bulunuyor.

EN PAHALISI ARDA 

Atletico Madrid’in başına geçtikten sonra takımın düştüğü ekonomik bunalım sonrası ucuz ama yıldız adayı isimler yönelen Diego Simeone, oyun sistemine uyacak isimleri araştırmaya başladı. Galatasaray’dan transfer edilen Arda Turan, 13 milyon Euro ile Simeone’nin Chelsea karşısına çıkarttığı 11’in en pahalı ismi oldu. Arda’yı 12 milyon Euro ile Felipe Luis izledi.

Chelsea karşısına çıkan takımın toplam maliyeti 36 milyon Euro olan Atletico Madrid, rakibinin İspanyol golcüsü Torres’e ödediği 60 milyon Euro’nun oldukça altında kaldı. Mourinho’nun yarı final rövanş karşılaşmasında sahaya sürdüğü 11’in toplam değeri ise 227 milyon Euro oldu.

COSTA 1.5 MİLYON EURO

Takımın en önemli ismi Radomel Falcao’yu sezon başında Monaco’ya satan Simeone, yıldız ismin yerini Diego Costa ile doldurdu. 2007 yılında 1.5 milyon pound ödenerek alınan golcü, takımının gol yükünü sırtlayan isim oldu. Sergilediği performans ile Chelsea’nin transfer listesine Costa, en az 70 milyon Euro’ya gözden çıkarılacak.

Chelsea karşısına çıkan 11’in Atletico Madrid’e maliyeti şöyle:

Courtois: Kiralık Juanfran: 4.250.000 Euro Miranda: Bedelsiz Diego Godin: 8.000.000 Euro Felipe Luis: 12.000.000 Euro Mario Suarez: Bedelsiz Tiago: Bedelsiz Koke: Altyapı Arda Turan: 13.000.000 Euro Adrian: Bedelsiz Diego Costa: 1.500.000 Euro