SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligi başladı

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligi, 41 ilden 500'e yakın sporcunun katılımıyla Çorum'da başladı.

Güncellenme: 18:24, 01/05/2014
Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligi başladı

Kent merkezindeki bir otelde başlayan ve 5 Mayıs Pazartesi günü sona erecek müsabakalar, beş tur üzerinden gerçekleştirilecek, dereceye giren sporculara çeşitli ödüller verilecek.

Satranç Federasyonu Başkanvekili Yusuf Doğruer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çocuk Ligi’ne 26 ilden 158 takım ve 288 sporcunun, Yıldızlar Ligi’ne ise 23 ilden 34 takım ve 170 sporcunun katıldığını söyledi.

Türkiye Çocuk ve Yıldızlar Satranç Ligi’nin 2010 yılında düzenlenmeye başladığını ifade eden Doğruer, şunları kaydetti:

“İki ligimizin de açılışını bugün Çorum’da yapıyoruz. Müsabakalarımız beş gün süresince devam edecek. Federasyon olarak 2010 yılında hayata geçirdiğimiz faaliyetimize ilk başta çocuk ligi olarak başlamıştık. Yaklaşık 3 yıl bu şekilde devam ettik. 2013 yılından itibaren de Çocuk ve Yıldızlar Ligi olarak iki ayrı kategoriye ayırarak devam ediyoruz. Bugün başlayan müsabakalarımızda toplamda 41 ilden yaklaşık 500 sporcumuz mücadele ediyor.”

Doğruer, “Bu tip turnuvaları çocuklarımıza sadece sportif organizasyonlar açısından değil kültürel yönden de bir şeyler katmak için düzenliyoruz. Turnuvalar boyunca aileleriyle birlikte vakit geçiriyorlar, yeni arkadaşlar ediniyorlar ve organizasyonun düzenlendiği kentlerimizi tanıyorlar. Bu açıdan da önemli buluyoruz” ifadelerini kullandı.