SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Bursa Şubesi tarafından Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hakem Gözüyle Antrenör” konulu panele katılan eski hakem ve futbol yorumcusu Muhittin Boşat, etkinlik öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Boşat, sezon başından bu yana performansları değerlendirildiğinde özellikle Spor Toto Süper Lig’de maç yöneten hakemlerin başarısız olduğunu savundu. Bu başarısızlığın, hakemlerin yönetilmesi ve atanmasından kaynaklandığını öne süren Boşat, “Bana göre hakemlere verilen eğitimler doğru değil. Hakem atamaları, hakemlerin de kafasını karıştırıyor. Bu da hata yapma ihtimallerini yükseltiyor” değerlendirmesinde bulundu.

MHK’ya eleştirilerini arttıran Boşat şunları söyledi:

“Merkez Hakem Kurulundaki (MHK) arkadaşlarımız, 5 ve 6’ncı hakem uygulamasına balıklama atladı. Örneğin Cüneyt Çakır, Avrupa’daki maçlara çıktığı zaman yardımcıları iki deneyimli hakem oluyor. Oysa Türkiye’de böyle bir şey yok. Bizde çok deneyimsiz hakemler, kale arkasında çizgi hakemliği yapmaya başladı. Paylaşım çoğaldı ancak kimse sorumluluk almıyor. Bu uygulamanın yarar getirdiğine inanmıyorum. MHK Başkanı Zekeriya Alp’in, Kasımpaşa-Beşiktaş maçının Türkiye Futbol Federasyonu tarafından tekrar oynanma kararı alındığı anda istifa etmesi lazımdı. Ne yazık ki o tavrı sergilemedi.”

Yayınlanma Tarihi:11:36,