SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

En değerlisi bu

30 Nisan 2014

FENERBAHÇE şampiyon oldu olmasına ama bir çok badireyi de atlatarak bu noktaya geldi. Kulübün içinde olduğu bunalımlı günler ve 3 Temmuz sürecinin yansımaları ağırdı. Ekonomik olarak sarsılan yapı ve neredeyse çözülme noktasına gelen taraftar birliğini sağlayıp bu noktaya gelmek derslik bir konu. Yaşanan onca sıkıntı sonrası daha da kenetlenen sarı-lacivertli camia bu başarıyı hak ederek kazandı. Sezon başından bu yana en iyi performansı sergileyen futbolcular, ezeli rakiplerinin de fırsat vermesiyle ipi erken göğüsledi.

FUTBOLCU ve yöneticilerin katkısının yanında baş mimar hiç kuşkusuz Ersun Yanal oldu. Uzun yıllardan bu yana böylesine bir başarıya hasret kalan Yanal'la buluşmuş olmaları da ayrı bir sinerji yarattı. Yanal “Uzun lig maratonunda nasıl olsa dökülür” diyenlere ise şampiyonluğu alarak tokat gibi bir cevap verdi.

BU şampiyonluk Fenerbahçe için her açıdan önemli. Çünkü eğer en büyük rakiplerinden olan Galatasaray bu defada şampiyon olsa aradaki farkı daha da açacaktı. O nedenle hem moral, hem de gelecek açısından bana göre aldıkları şampiyonlukların en anlamlısı.

YALNIZ Ersun Yanal ve yönetim arasındaki soğukluk gözlerden kaçmıyor. Ben olsam bu sorunu tez elden çözerim. Aksi takdirde taraftar için buruk bir sevince döner.

Tecrübesiz

BEŞİKTAŞ bin bir sıkıntılarla götürdüğü ligi kötü bitirecek görüntüsü veriyor. Yaşadığı hakem hataları ve talihsizlikler bir yana, idare anlamında sıkıntıları daha da artmaya başladı. İdare derken; Fikret Orman'ı kastetmiyorum.

Bana göre Orman Beşiktaş camiasına Süleyman Seba'dan sonra gelmiş en başarılı başkan. Onca mali problem ve çöküşün içinde bu görevi kabul etme cesaretini her babayiğit de zaten gösteremezdi. Çok doğru işler yaptı. En azından ayağını yorganına göre uzatmayı bildi.

Ancak bana göre tek yanlış tercih yaptı; o da Önder Özen'i sezon başında futbol direktörü olarak takımın başına getirmesiydi. Takımın başına getirdiğinde o zaman “Özen bu işi kaldıramaz, tecrübesiz bir isim” demiştim. Ne yazık ki dediğimiz de çıktı. İyi niyeti ve çabası var ancak bu yetmez. Takımda yaşanan transfer dönemindeki karmaşa görüntülerinin yanına, disiplinsizlik ve son olaylar da eklenince bu durum kaçınılmaz oldu. Aslında Özen biraz daha deneyimli olup ağırlığını koyabilseydi tüm bunlar yaşanmazdı.

Gün sayıyor gibi

G.SARAY'IN başına geldiği günden buyana bir türlü istenileni veremeyen Mancini, isteksiz görüntüsü ile taraftarlarını üzüyor. Büyük umutlarla getirilen Mancini, bu tavrı ile uzun süre kalamayacak gibi. Getiriliş şekli ile camiayı karıştıran İtalyan teknik direktörün gidişi, getirildiği gibi zor olmayacak. O da bunun farkında ve bence gün sayıyor…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek