SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tekvandonun şampiyon üçüzleri

Beraber başladıkları tekvando sporunda başarılı sonuçlar alan Kayserili üçüzler, son olarak farklı kilolarda katıldıkları organizasyonda Türkiye şampiyonu oldu.

Güncellenme: 12:54, 29/04/2014
Tekvandonun şampiyon üçüzleri

Yay-Tan-San Spor Kulübü’nde spor hayatlarını sürdüren 13 yaşındaki üçüzler, Ayşe Sümeyra, Hasan Rauf ve Muhammed Emin Alıcı milli takım antrenörleri Arzu Tan Sayan ve Yavuz Sayan tarafından çalıştırılıyor.

Tekvandoya yaklaşık 4 yıl önce başlayan kardeşler, son olarak kısa bir süre önce Erzincan’da düzenlenen MEB Okullararası Türkiye Şampiyonası’nda farklı kilolarda Türkiye şampiyonu olarak hem hocalarının hem de ailelerinin gururu oldu.

41 kiloda şampiyon olan Ayşe Sümeyra Alıcı, tekvandoda daha büyük başarılar hedeflediğini dile getirerek, “Tekvandoya Arzu hocamızın okulumuza gelmesiyle başladım. 4 yıldır tekvando sporu yapıyorum. Bu süre zarfında birçok kez Türkiye genelinde şampiyonluklar ve bazı dereceler elde ettim. Son olarak Erzincan’da Türkiye şampiyonu oldum. Erkek kardeşlerim de kendi kilolarında Türkiye şampiyonları oldu. Üçüzler olarak böyle bir başarıya imza attığımız için çok mutluyuz. Bize güvenenleri mahcup etmedik” dedi.

Hasan Rauf Alıcı ise üçüzler olarak aynı organizasyonda şampiyon olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “4 yıldır yoğun şekilde çalışıyoruz. Çalışmalarımızın karşılığını madalya kazanarak, aldığımız için çok mutluyuz. 4 yıldır farklı turnuvalarda şampiyonluklar ve dereceler almıştık ama ilk kez aynı anda şampiyon olduk. Ben 37 kiloda şampiyonluğu elde ettim. Hedefimiz uzun vadede olimpiyat şampiyonu olmak. Kısa vadede de bu sene Azerbaycan’daki dünya şampiyonasında altın madalya almayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ANNE ÜÇÜZLER İÇİN EHLİYET ALDI

41 kiloda Türkiye şampiyonu olan Muhammed Emin Alıcı da aile ile antrenörlerinin desteği ve çok çalışarak şampiyon olduklarını söyleyerek, şunları söyledi:

“Arzu ve Yavuz hocamızın izinde ilerlemeye çalışıyoruz. Geçen yıl minikler şampiyonasına Hasan ile beraber girdik. Ben birinci, Hasan ikinci oldu. Bazen şakayla karışık kavga ettiğimiz de oluyor kardeşlerimizle. İyi tekvandoya başlamışız. Hedefimiz olimpiyatlara gitmek. Orada kardeşimle final oynayarak bayrağımızı en yükseklere çıkartmak istiyoruz.”

Ailelerin kendilerini çok destek verdiğini belirten Alıcı, “Annem ev hanımı, babam bir fabrikada işçi olarak çalışıyor. Annem biz tekvandoya ilk başladığımızda ehliyet aldı. Çünkü evimiz antrenman salonundan uzaktı. Bizi buraya getirmek için ehliyet aldı. Kendisine bize verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KÜÇÜK KARDEŞ DE ŞAMPİYON

Üçüzlerden 1 yaş küçük olan kardeşleri 12 yaşındaki Semanur Alıcı da aynı sporla ilgileniyor.

8 kez Kayseri şampiyonluğu bulunan küçük kardeşin bir de minikler Türkiye şampiyonluğu bulunuyor.

TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DOĞMUŞLAR

Antrenörü Yavuz Sayan ise üçüzlerin çok yetenekli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Sporcularımızı ve ailelerini gönülden tebrik ediyorum. Hem çocuklarımız hem de aileleri sonuna kadar fedakarlık yaptı. Üçüzler tüp bebek yöntemiyle 10 yıl süren tedavinin ardından dünyaya gelmiş. İşin en güzel tarafı aileden 4 sporcu var. Bir aileden 4 sporcu gerçekten çok zor. Buna şahit oluyoruz. Aralarında ciddi bir tatlı rekabet var. Bu da başarıyı perçinleştiriyor. Rekabet ortamında başarı daha kolay oluyor. Çocuklarımız başından sonuna kadar çalışma disiplini olarak bize güvendiler. Bunun meyvelerini aldık çok şükür.”