SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kızıl ve Çebi’den açıklamalar

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, yabancı futbolcu konusunda Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) daha önce aldığı kararın uygulanmasını istediklerini bildirdi.

Güncellenme: 18:04, 29/04/2014
Kızıl ve Çebi’den açıklamalar

Kulüpler Birliği Vakfı’nın, TFF’nin İstinye’deki binasında yaptığı toplantıdan ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çebi, toplantıda küfürle ilgili cezaların uygulanması ve yabancı futbolcu konularının görüşüldüğünü söyledi.

Yabancı futbolcu konusundaki görüşlerini toplantıda aktardıklarını belirten Çebi, “Yabancı konusunda 5+0+3 şeklinde devam edilmesi gerektiği, Beşiktaş’ın bu karara göre transfer politikasını geçen seneden planladığı, alınacak bir karar olacaksa da bunun en azından 2 veya 3 yıl sonra başlatılması şeklinde görüşlerimizi aktardık. Verilen karar şu; her kulüp yönetim kurullarında bu konuyla ilgili son kararlarını alarak Kulüpler Birliği Başkanlığına tebliğ edecek, onlar da TFF’ye gönderecek. Bu konuda oy birliği yok” diye konuştu.

TFF’nin kulüplerin oy birliğiyle karar almasını istediğini vurgulayan Çebi, “Oy birliğiyle gelinmediği takdirde kendileri karar verecek. 3 yıl olması şeklinde bir teklif gelmesini istiyorlar. Ben de katılıyorum. Çünkü her sene her sene değiştirilemez” dedi.

Ahmet Nur Çebi, küfürle ilgili cezalar konusunda ise suç ve cezanın tamamen bireysel olması gerektiğini belirterek, “Bir başka kişinin yapmış olduğu kusurdan dolayı bir diğer taraf bu işten mağdur olmamalı. Dolayısıyla statta küfür edenlerin tespit edilip, 6222’nin uygulanmasının diğer tarafa mağduriyet yaratmayacağı konusuna açıklık getirmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

Kızıl: “TFF’nin alacağı karara uyacağız”

Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl da TFF’nin alacağı karara uyacaklarını anlatarak, “Kulübümle ilgili konuşuyorum, Futbol Federasyonu’nun alacağı bütün kararlara saygı duyuyoruz. Türk futbolunun geleceği için birlikte hareket etmek zorundayız. Futbol Federasyonu ve Yıldırım Demirören ile yönetiminin alacağı her karara uyacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz ise yabancı konusunda 15 kulübün 6+2 konusunda hem fikir olduğunu belirterek, “Bu konuda Beşiktaş, Akhisar Belediyespor ve Fenerbahçe geri duruyor. Onun dışında bütün kulüpler hem fikir. Bu konuda kararları alıp bildireceğiz. TFF kararını verir, diğer kulüplerin Tahkim Kurulu’na başvurusu olmaz ise bu uygulama başlar” dedi.

Öksüz, e-bilet konusunda taraftarların tepkilerine katılmadığını vurgulayarak, “Yeni bir sistem uygulamaya konulmaya çalışılıyor. Bu sistem başlarken mutlaka sıkıntılar olur. Her işte böyledir. E-biletin Türkiye’de futbol adına iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Seyircilerin bunu kabul edip bir an evvel passolig kartı almaları gerekiyor” şeklinde konuştu.