SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul’da Ralli heyecanı

Tarihi ve turistik yerlerin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen rallinin Türkiye ayağı, Sultanahmet Meydanı'nda 6 Mayıs'ta başlayacak.

Güncellenme: 16:49, 29/04/2014
İstanbul’da Ralli heyecanı

Tarihi ve turistik yerlerin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Allgaeu-Orient Rallisi’nin Türkiye ayağı, Sultanahmet Meydanı’nda 6 Mayıs’ta başlayacak.

İstanbul Valiliği ile Fatih ve Sancaktepe belediyelerince desteklenen rallinin programı, Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, basın toplantısında, ralliye katılanların 3 Mayıs’ta Almanya’dan yola çıkacaklarını ve 6 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda olacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nin de destek verdiği rallinin ülkenin tanıtımı açısından çok değerli olduğunu anlatan Mutlu, rallinin Türkiye’nin önemli şehirlerinden geçeceğini ifade etti.

Mutlu, ralliye katılanların son olarak İskenderun’dan Ürdün’e geçeceğini ve araçlarını Suriyeli misafirlere hediye edeceklerini aktardı.

Rallinin ülkenin tanıtım projesi olmanın ötesinde ciddi bir sosyal sorumluluğu bünyesinde barındırdığına işaret eden Mutlu, rallicilerin geçtikleri şehirlerde çeşitli etkinliklerle okullardaki çocuklara hediyeler vereceğini dile getirdi.

Rallinin 2. Başkanı ve Türkiye Sorumlusu Nadir Serin de kendilerini destekleyenlere teşekkür ederek, Türkiye’nin ralliyi sahiplenmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Serin, “Yarışmaya 20 ülkeden 600 yarışmacı katılacak. İnanıyorum ralli sonrası yurt dışında 600 Türkiye gönüllüsü olacak” dedi.

Açıklamaların ardından, Vali Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve basın toplantısına katılanlar, alana getirilen bir araçla poz verdi.

Allgaeu-Orient Rallye International derneği tarafından düzenlenecek ralli, Almanya’nın Oberstaufen kentinden başlayacak ve Türkiye’den de geçerek, 24 Mayıs’ta Ürdün’ün başkenti Amman’da son bulacak.

Türkiye ayağında Sultanahmet Meydanı’ndan 6 Mayıs’ta yola çıkacak ralliciler, Çorum, Tokat, Ordu, Tunceli, Van, Diyarbakır, Osmaniye ve İskenderun gibi illerden geçecek, gittikleri şehirlerde etkinlikler yapacak ve Van’da depremzedeleri ziyaret edecek.