SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere, Dünya Kupası’na hazır

İngiltere Milli Takımı Teknik Direktörü Roy Hodgson, Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda kuracağı takımı belirlediğini ve turnuvaya hazır olduklarını söyledi.

Güncellenme: 18:01, 29/04/2014
İngiltere, Dünya Kupası’na hazır

İngiltere Milli Takımı Teknik Direktörü Roy Hodgson, Brezilya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda kuracağı takımı belirlediğini ve turnuvaya hazır olduklarını söyledi. FIFA’ya röportaj veren İngiliz teknik adam, Amerika kıtasında bugüne kadar düzenlenen 7 Dünya Kupası’nda hiçbir Avrupa takımının şampiyon olamamasının nedenlerini anlattı. Dünya Kupası’nda evsahibi takım olmanın çok önemli bir avantaj olduğunu belirten Hodgson, “Fransa’nın 98’de yaptıklarına bakın. Almanya’nın 2006’da beklentileri nasıl aştığını ve iyi işler başardığını hatırlayın. 2002’de Japonya ve Güney Kore’nin yaptıkları, 58’de İsveç’in finale çıkması, 66’da kazandığımız şampiyonluk. Evsahibi olmak bu tip turnuvalarda önemli bir avantaj sağlıyor” dedi.

Güney Amerika’da düzenlenen turnuvalarda kıta ülkelerinin de bu nedenle daha başarılı olduğunu belirten tecrübeli teknik adam, “Mevsimsel durumlar da bir etken. Yine de Avrupa takımları bugün daha da güçleniyor ve farklı iklim koşullarında oynamaya daha iyi uyum sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Güney Amerika takımları, oyuncularının neredeyse hepsini Avrupa’ya ihraç ediyor” diyen Hodgson, bu nedenle bu kıtadaki neredeyse tüm futbolcuların Avrupa’nın iklim koşullarında oynamaya alıştığını ve evsahibi olma avantajının eski kadar önemli bir sorun teşkil etmediğini ifade etti.

Hodgson, İngiltere Milli Takımı’nda oynayacak futbolcuların performansından memnun olduğuna değinerek, “Kadrodaki oyuncularımla turnuvada neler gerçekleştirmek istediğime ilişkin çok net fikirlerim var. Özellikle son birkaç hafta içinde kafamdaki takımı tamamen şekillendirdim” ifadesini kullandı.

Jay Rodriguez gibi bazı oyuncuların sakatlıkları nedeniyle Dünya Kupası’nda forma giyemeyecek olmasının kendisini üzdüğünü belirten İngiliz teknik adam, “Umarım bu tip sakatlıklar tekrarlanmaz. Yine de bu olayların ardından paniğe kapılmanın veya dert etmenin pek bir faydası yok çünkü sizin kontrolünüzde değil” açıklamasında bulundu. Milli takıma seçilecek futbolcuların sezon boyunca sergiledikleri performansına ve istikrarına dikkat ettiğini vurgulayan Hudgson, “Futbolcuları oynadığı son 2-3 maçtaki durumlarına bakarak değerlendirmem. Son iki yıldaki durumuna bakarım” şeklinde görüşlerini açıkladı.