SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık Eryiğit / Amkspor.com

İtalyan futbolunun asi çocuğu Mario Balotelli, gittiği her takımda sorun olmaya devam ediyor. Inter Milan ve Manchester City’den sonra Milan’da da gündeme oturmayı başaran Balotelli, ilk olarak Roberto Mancini’nin başını ağrıtmıştı. Evde havai fişek yakarak sakatlanmak, teknik adamlarla kavga etmek, yüksek hızla giderken kaza yapmak, takım arkadaşlarına dart oku fırlatmak, hapishanede merak ettiği için kadınlar koğuşuna dalmak Balotelli’nin kariyerine leke süren davranışlardan sadece bazıları.

Balotelli’nin bu disiplinsiz davranışları, hırçın hareketleri ve ilginç tepkilerinin altında, yaşadığı roman gibi hayatın izleri gözleniyor.

ÜÇ YAŞINDA EVLATLIK VERİLİR

Ganalı Rose ve Thomas Barwuah’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Mario, oldukça sıkıntılı bir bebeklik dönemi geçirir. Sık sık hastalanan ve doktorların fazla yaşamayacağını düşündüğü Mario, demir işçisi babasına yük olmaya başlar. Fakir bir ailenin 4 çocuğundan biri olan Mario’nun ilaçlarını ve hastane masraflarını ödemekte zorlanan aile, oldukça zorlu bir karar vererek Sosyal Hizmetler’den yardım ister.

Sosyal Hizmetler, Mario iki yaşına bastığında evlatlık verilmesi gerektiğini aileye iletir. Bir yıl süren zorlu bekleyişin ardından Mario, Balotelli ailesine evlatlık verilir. Balotelli, zengin bir ailenin yanında büyümesine rağmen, okuduğu okulda ve yaşadığı mahallede sürekli ırkçı hakaretlere maruz kalır. Hatta bir keresinde okulda yaşadığı benzer bir olayın sonunda çıkardığı kavgada, okul müdürü tarafından suçlu bulununca göz yaşlarına hakim olamaz.

BİYOLOJİK AİLESİNİ AFFEDEMEZ

Yaşadığı sıkıntıları kimseye anlatamayan Balotelli, biyolojik ailesinin kendisini evlatlık vermesini bir türlü unutamaz. 18 yaşına geldiğinde Barwuah soyadını değiştirerek, kendisine bakan Balotelli ailesinin soyadını kullanmaya başlar. İtalyan vatandaşı olmaya karar veren Balotelli, 15 ve 17 Yaşaltı Milli Takımları’nda oynadığı Gana’yı reddederek İtalya Milli Takımı formasını sırtına geçirir. Önce soyadını daha sonra da Milli Takımı’nı değiştiren Balotelli, bütün bu hareketleri ile adeta biyolojik ailesinden intikam almaktadır.

Biyolojik anne-babası ile özel günlerde dahi görüşmeyen Balotelli, sadece kardeşleri ile arasını sıkı tutar. Biyolojik anne ve babası, Balotelli’yi kariyeri boyunca sadece 32 dakika izleme şansı bulabilir. O da kardeşine verdiği biletlerden haberdar olan babanın “Ben de izlemeye gelebilir miyim” sorusuna “Ben biletleri kardeşime verdim. O kimi isterse getirebilir” gibi soğuk bir cevap sonrasında gerçekleşir. Balotelli, babasından gelen ısrarlı görüşme tekliflerine “Ünlü olunca oğlunuz olduğumu hatırladınız” diyerek sert bir şekilde sürekli olumsuz yanıt verir.

MANCINI KEŞFEDER

Şu anda Galatasaray’ın başında bulunan Mancini, Lumezzane takımında oynarken keşfettiği Balotelli’ye en çok şans veren isim olarak göze çarpar. Balotelli’yi önce Inter’e ardından da Manchester City’ye transfer eden Mancini, genç yıldızı kazanmak için elinden geleni yapar. Ancak bir türlü başarıya ulaşamaz.

Hatta Mancini bir keresinde golcü futbolcu ile ilgili yaptığı yorumda “Eğer futbol oynadığım dönemde benim takım arkadaşım olsaydı onu her gün döverdim. Mario gibi oyuncuları kazanmanın farklı yolları vardır. Onunla hergün konuşmam fayda etmez. Çünkü o zaman bir psikolog ile görüşmem gerekir. Ancak dünya çapında bir yıldız olabilecek yetenekleri var. Bu nedenle onunla sık sık olmasa da konuşuyor ve öğüt veriyorum” diyerek oyuncuya ulaşmanın zorluğundan bahsetmişti.

Yayınlanma Tarihi:13:25,