SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

EÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ahmet Talimciler, “Türkiye’deki iki gazetede 6 aylık yaptığımız araştırmada futboldan sonra en fazla yer alan branşın at yarışı olduğunu gördük” dedi.

TÜYAP 19. İzmir Kitap Fuarı’nda “Türkiye’de futbol fanatizmi ve medya ilişkisi” başlıklı söyleşide konuşan Talimciler, Türkiye’de futbolun ve sporun tek partili dönemde farklı, çok partili hayata geçtikten sonra da farklı olarak geliştiğini söyledi. Talimciler, Türkiye’de Trabzonspor, Bursaspor ve Samsunspor gibi kulüplerin 60’lı yıllarda kurulduğunu hatırlatarak, değişen toplumsal hayatla futbola başka anlamlar yüklenmeye başlandığını kaydetti.

Şu anda Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş için ayrı ayrı sayfalar hazırlandığını, bu nedenle medyanın belli takımlara yönelik olduğunu savunan Talimciler, “Türkiye’de gazete tirajları 3-3,5 milyon civarında. Türkiye’de yayın yapan 3 tane futbol gazetesi var, bunların tirajları 500 bin civarında. Yani toplam tirajın 7’de 1’i. Bu gazetelerin çeşitli imkanlarla çok fazla şekilde okunabildiğini de söyleyebiliriz. Türkiye’de futbol medyası özellikle yurtiçi karşılaşmalarında abartılı başlıklar kullanıyor” dedi.

Talimciler, Türkiye’de futbol medyasının bir kaç takım ağırlıklı haberler yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

“Aslında Türkiye’de futbol gündelik hayatta giderek bizi birleştiren özelliğini yitirmeye başladı. Başta yöneticiler olmak üzere medya üzerine düşen sorumluluğu yerine getiremiyor. Türkiye’nin iki kadın basketbol takımı Galatasaray ve Fenerbahçe Avrupa’nın en büyüğü olmak için mücadele ettiler. Gazetelere bakarsanız, çok az yer verildiğini görüyorsunuz. 2013 yılının ilk 6 ayında iki gazetede yaptığımız incelemede spor sayfalarında futbolda sonra at yarışı geliyordu. Bu gazetelerinden birinde voleybol ve basketbol köşe yazarları görürken, diğer gazetede bunu bile göremedik.”

E-bilet uygulamasının futboldan sonra basketbol ve voleybolda da devam edeceğini ancak spor sahalarındaki şiddeti ortadan kaldıracağına inanmadığını kaydeden Talimciler, bu uygulamanın taraftarlık kültürünün ortadan kalkmasına neden olacağına ve taraftar sayısını da etkileyeceğini savundu.