SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Sadece Arda Turan…”

Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (AASKF) Başkanı Murat Kandazoğlu, "Ülkemizde 76 milyon var ama ama sadece bir futbolcudan bahsediyoruz; Arda Turan. Onun dışında yurt dışına futbolcu ihracatı yapamıyoruz" dedi.

Güncellenme: 12:52, 26/04/2014
“Sadece Arda Turan…”

Kandazoğlu, Alanya’daki Alaiye Resort Otel’de düzenlenen Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda, pek çok ülkede turizm ve futbolun ekonomiye büyük girdi sağladığını söyledi.

Türkiye’de en sevilen spor branşların başında futbolun geldiğini dile getiren Kandazoğlu, “Ülkemizde 76 milyon var ama ama sadece bir futbolcudan bahsediyoruz; Arda Turan. Onun dışında yurt dışına futbolcu ihracatı yapamıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki futbolun kalitesinin tartışıldığını, yurt dışında izlenen maçlarda kalitenin kendisini gösterdiğini ifade eden Kazdazoğlu, kalitesizliğin en büyük sebeplerden birinin her işi tersten yapma anlayışı olduğunu savundu.

Öncelikle her sporun altyapısından başlanılması gerektiğine işaret eden Kandazoğlu, “Bu işin mutfağı, hammaddesi amatör futboldur. Altyapıya inmemiz lazım. Fenerbahçe, Galatasaray Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor gibi takımların altyapıları var ama bu altyapı değil. Burada sadece belli sayıda oyuncular bulunuyor” diye konuştu.

Kandazoğlu, nerede yanlış yaptıkları sorusunu kendilerine sormaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu sorunu çözmek için işin temeline inmek gerekir. Bugün sadece Ankara’da 530 takımın var. Bu takımlarda yüzlerce, binlerce sporcu bulunuyor. Bunların arasında 50 sporcu bulsanız, Türk futboluna 50 yıldız kazandırırsınız. Türkiye Futbol Federasyonuna çok ciddi görevler düşüyor. Sayın Fatih Terim’in çok önemli çalışmaları var. Sayın Terim diyor ki; “Yetenek taraması yapacağım. Profesyonel futboldan amatör sporlara kadar”. Biz de şu öneriyi getirdik; İllerimizde amatör futbol karması oluşturulsun. Bunlarla önce bölgelerarası, ardından Türkiye şampiyonası yapılsın. 14 futbol federasyonu bölgesi var, en az 14 yıldız çıkar.”

Sadece futbol, basketbol değil, atletizm, güreş, halterde de sıkıntılar bulunduğunun altını çizen Kandazoğlu, yeni spor politikaları oluşturmak gerektiğini söyledi.

“HERKES KAHRAMAN OLMAYA ÇALIŞIRSA DOPİNG PATLAR”

Devletin daha icracı olması gerektiğini ifade eden Kandazoğlu, “Bir sporcumuz dünya şampiyonu veya ikinci olsa kahraman ilan ediyoruz. Oysa sporcunun görevidir, yapacaktır. Elbette şampiyonu kutlayacağız ama kahraman ilan etmeyeceğiz. Ettiğimiz takdirde, herkes kahraman olmaya çalışırsa doping de patlar. Buna dikkat etmemiz lazım” diye konuştu.

Televizyon kanallarında yayınlanan spor programlarını eleştiren Kandazoğlu, şunları kaydetti:

“Bu programlarda sadece futbolun içeriği konuşuluyor. Reyting uğruna insanlar köreltiliyor. Duygu ve düşünceler yok ediliyor. Kulüplerin yapılanmasında, sporcuların ahlaki ve sportif karakterlerin değerlendirilmesinde, Türkiye’deki spor anlayışının değişmesini saplayacak programları yapmak gerekir.”

Spor kulüplerinden yaklaşık 300 kişinin katıldığı toplantı, 27 Nisan’da sona erecek.

Başkentin amatör kulüp başkanları Alanya’da…

Yayınlanma Tarihi:17:41,