SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amkspor.com / DIŞ HABERLER

Bu yaz Brezilya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası, FIFA’nın ilk kez uygulayacağı bir doping kontrol sistemine de tanıklık edecek.

Futbolcuların kan ve idrar testlerini donduracak olan FIFA, gelişen teknoloji ile örnekler üzerinde yeniden inceleme yapabilecek. Böylece futbolcuların FIFA’yı kandırmaları engellenmiş olacak.

FIFA Sağlık Kurulu Müdürü Profesör Jiri Dvorak, geçmişe göre daha sofistike bir test uygulaması yapacaklarının altını çizerek “Doping ile son 10-15 yılda yoğun bir mücadeleye giriştik. Ancak uyguladığımız klasik doping testleri futbolcuları durdurmaya yetmiyor. Gelişen teknoloji, futbolcuların testleri kandırmasına olanak tanıyor. Bu yaz bütün bunları engellemek için yepyeni bir sistem deneyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Alınan kan ve idrar örneklerinin dondurulacağını belirten Dvorak “Futbolcular ya da onları doping yapmaları konusunda destekleyen personeller bilimin bir adım ötesinden gidiyorlar. Biz de bunu engellemek için gelecekte ilerleyen bilim sayesinde dondurulan örnekleri tekrar incelemeye alabileceğiz. Birçok federasyonun kullandığı bu uygulamayı biz de Dünya Kupası’nda kullanacağız” şeklinde konuştu.

Dvorak, bu sayede futbolcuların kariyerleri boyunca verdikleri kan ve idrar testlerini karşılaştırma fırsatı bulacaklarını, farklı sonuçlar alınması halinde ise daha detaylı araştırmalar yapılacağını da sözlerine ekledi.

Yayınlanma Tarihi:17:39,