SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın dosyası İstanbul Adliyesi’ne geçtiğimiz hafta ulaşmıştı. Dosyanın düştüğü İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Yargıtay’ın onadığı cezalar açısından infaz sürecini başlatacağı idida edilmişti. Aziz Yıldırım ve avukatları ise bireysel başvurularıyla yeniden yargılanma talep etmiş, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

HAŞİM KILIÇ KONUŞTU

Ayrıca ‘Adalate Fener Yak’ projesi kapsamında toplanan 500 bin imza dosyalar halinde Anayasa Mahkemesi’ne ulaştırılması için CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na iletildi. Bugün 52. kuruluş yıldönümünü kutlayan Anayasa Mahkemesi birçok karar alınan dava ve bireysel başvurular hakkında önemli açıkklamalar yaptı. Daha önce bu hafta içinde cezaevine gönderileceği konuşulan Aziz Yıldırım için Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yaptığı açıklama çok büyük önem taşıyor.

İŞTE O SÖZLER

Yapılan itibarsızlaştırma kampanyası içinde evinde güvercinleri ve köpekleri ile son zamanlarını geçirdiği yazılan Aziz Yıldırım, Anayasa Mahkemesi’nden gelen açıklamayla bir nebze olsun sevindi. Henüz net bir girişim olmasa da Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın bu açıklamasından sonra ÖYM’de yargılanan Aziz Yıldırım ve diğer hükmü kesinleşen isimlerin cezaevine girme durumu ortadan kalkabilir. Haşim Kılıç’ın dikkat çeken sözleri ise “Hak ve özgürluklerin yolunun açılma süreci mahkememizce kararlılıkla sürdürulecektir” ve “Vicdan yolsuzluğu var” oldu. Bu açıklamayla birlikte Aziz Yıldırım ve diğer yöneticilerin istediği yeniden ve adil yargılanma sürecinin ilk adımının atıldığı ifade edildi. Haşim Kılıç’ın açıklamalarını analiz eden köşe yazarları, hukuksal düzenin sağlanması ve adaletsizliğin ortadan kalkması için önemli bir girişim olduğunu belirttiler.

Eurosport