SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İbrahim Toraman’ın suçu ne?

Beşiktaş'ta 'gece kulübü' skandalına karışan futbolculara para cezası dışında herhangi bir yaptırımın uygulanmaması akıllara tek soru getirdi: Bunca yaşanan olay hasıraltı edilirken 10 yılını siyah-beyazlı kulübe hizmetle geçiren İbrahim Toraman'ın suçu neydi?

Güncellenme: 14:32, 24/04/2014
İbrahim Toraman’ın suçu ne?

Metin KOÇ / Amkspor.com / @kocmtn

Hajduk Split ile oynanan hazırlık maçının ardından Sezer Öztürk ile yumruklaştığı gerekçesiyle kadro dışı bırakılan İbrahim Toraman tam 7 aydır formasına hasret!

Hal böyle olunca insan sormadan edemiyor… Yumruğun bedeli 7 ay ise, sezonun en kritik döneminde teknik heyetten habersiz İstanbul’un arka sokaklarında gece kulübü görünümlü batakhanede silahlı vakaya karışmanın cezası ne olmalıydı?

Bol sıfırlı borçlar, stat eksikliği, seyirci cezaları ve sakatlıklar gibi bin bir türlü güçlükle baş edilerek Şampiyonlar Ligi potasına girilmişken, takım halinde kenetlenmenin tam da sırasıyken yapılan bu sorumsuzluğun gerekçesi olabilir mi?

Hadi oyuncular Futbol Direktörü Önder Özen ile Teknik Direktör Slaven Bilic’in “Kalan 4 maç için yaşayın” uyarısını dikkate almadı. Futbolcudur, gençtir, hata yapabilir diyebilirsiniz… Peki ya kulüp tarihine geçecek bu skandalı sadece para cezasıyla geçiştiren yönetime ne demeli!

Bu noktada iki ihtimal akla geliyor. Ya yönetim bu krizi yönetmede basiretsiz davrandı ya da sezonun en kritik dönemi olduğu için böyle bir olayı şimdilik para cezasıyla geçiştirme kararı aldı. Dilerim yöneticiler ikinci madde üzerine görüş birliğe varmıştır!

Hafızalarımızı fazla zorlamaya gerek yok… Ligin 8. haftasında İbrahim Toraman ile Sezer Öztürk’ün kadro dışı bırakılması olayını hatırlarsınız. Hajduk Split ile oynanan hazırlık maçının ardından tartışıp yumruklaştıkları içi kadro dışı bırakılmışlardı. O gün bugündür tam 7 aydır ikisinden de ses yok! Sadece Sezer Öztürk’ün ismini ne tesadüftür ki Almanya’da yine bir gece kulübünde bıçaklandığı olayda duymuştuk.

İbrahim Toraman kaptan olarak hatasını kabul etti, tek kelime çıkarmadı, onu tanıyanlar hayatının sadece Beşiktaş’tan ibaret olduğunu bilir. 10 yıl formasını terletip kaptanlık yapma şerefine de eriştiği siyah-beyazlı kulüpte sessizce forma giyeceği günü bekledi.

Fernandes gece kulüplerinde karıştığı onlarca olayı bir çıta daha yükseltip kadına şiddetten hakim karşısına çıktı. Geleceğin yıldızı olarak gösterilen ve yıllardır patlama yapması beklenen genç Muhammed sahada rakiplerine makas atması gerekirken gecenin bir vakti trafikte araçlara makas atıp ölümden döndü. Gökhan Töre ve saz arkadaşları ( Veli, Almeida, Fernandes, Dany, Motta, Kerim Frei ) izinsiz olmalarına rağmen sabahın 5’inde bir batakhanede kurşunlandı. Oğuzhan bu sabaha karşı 04.00’de aşırı hız yüzünden lastik kapanlarının arasına girmesi sonucu ölümden döndü. Aracını Beylerbeyi’ne bırakıp kaçtı. Yine dün gece Veli ile Jones Cihangir’de siyah-beyazlı taraftarlarla tartıştı.

Hal böyle iken, teknik heyet ve yöneticilerin uyarıları bir kulaktan girip ötekinden çıkıyorken, disiplin kurallarının hiçe sayıldığı bir ortamda 10 yılını Beşiktaş’a veren kaptan İbrahim Toraman affedilse çok mu!

 

 

Yayınlanma Tarihi:14:21,