SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2011 yılından bu yana Ecclestone hakkında soruşturma yürüten Münih Savcılığı, 83 yaşındaki Ecclestone’ye karşı Bayern LB Bankası’nın eski Yönetim Kurulu Başkanı Gerhard Gribkowky’e Formula 1 hisselerinin satışına aracılık etmede rüşvet verme suçlamasıyla dava açmıştı.

Ecclestone Alman televizyonu ARD’ye, “Tüm bu olanlar yaşamının, aslında rol oynamaması gereken, çok çok küçük bir parçası. Ama şu an benim çok zamanımı alıyor” dedi. Davayı, olayın detaylarını insanlarla paylaşma fırsatı olarak gördüğünü söyleyen Ecclestone, “Bunun Münih’te mümkün olduğuna eminim” diye konuştu.

Haftada bir veya iki kez yargıç karşısına çıkmak zorunda kalacak olan Ecclestone’nin davasının Eylül’e kadar süreceği bildirildi. Eğer Ecclestone suçlu bulunursa, 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Ecclestone’nun, Gribkowky’ye Formula 1 hisselerinin satışında yaklaşık 44 milyon dolar rüşvet vermekle suçlandığı ifade ediliyor. Gribrowski, bu parayı aldığı ve vergilenmediği gerekçesiyle 1,5 yıl önce 8,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.