SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Banka kartı ile bilet satıp…’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a, "Elektronik bilet uygulaması neden bir yasaya tabi tutularak zorunlu kılınmıştır?" diye sordu.

Güncellenme: 12:11, 24/04/2014
‘Banka kartı ile bilet satıp…’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, E-Bilet uygulamasını TBMM gündemine taşıdı. Tekin, TBMM Başkanlığına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, spor alanlarında şiddet ve düzensizliğin önlenmesi amacıyla yapılan yasal bir düzenlemenin, elektronik kart dayatmasıyla, amacından saparak kişisel verilerin sınırsız erişime açılması ve ticari bir ürün haline getirilmek istendiğini öne sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Tekin, “Yasaların ve düzenlemelerin amacı kişileri daha huzurlu ve mutlu kılmayı amaçlamak olması gerekirken, E-bilet hükümleri gereği sporseverler ciddi anlamda huzursuz edilmişlerdir. Uygulama ile birlikte kişisel bilgilere erişiminin sınırsız ve kesintisiz biçimde sağlanması ve E-Kent Konsorsiyumu'na gelir getirmesi için kişisel verilerin ticari olarak pazarlanması gibi yasanın öngörmediği amaçlar içermesi telafi edilemez sonuçların doğmasına neden olacaktır.” dedi.

CHP'DEN SPOR BAKANI'NA SORULAR

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sorumluluktan kaçmasının mümkün olamayacağını savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'tan yazılı yanıt istediği sorulardan bazıları şu şekilde: ‘”Ticari bir sözleşme olan elektronik bilet uygulaması neden bir yasaya tabi tutularak zorunlu kılınmıştır? Passolig adında, Aktif Yatırım Bankası’nın piyasaya sürdüğü Banka Kartı, kredi kartı, ya da cüzdan ön ödemeli kartı ile taraftarlardan 15 ila 25 TL kart parası alınması hukuka uygun mudur? Her sezon bu ücretin alınması hepsi birer tüketici olan taraftarın soyulması anlamına gelmez mi? Mevduat bankası olmayan Aktif Bank neden tercih edildi? Bu tercih sebebiyle sporseverin sırtından ne kadar rant sağlanacağı belli midir? 18 yaşından küçük çocukların banka müşterisi yapılarak, elektronik ortamda sözleşme imzalatılması çocuk haklarına aykırı değil midir? Şiddeti, banka kartı ile bilet satıp çözmüş başka bir ülke var mıdır? Tamamı ile kulüpleri ilgilendiren bir konuda, kulüpler sözleşmenin herhangi bir yerine neden hiç dâhil edilmemiştir?

Yayınlanma Tarihi:12:08,