SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şansal Büyüka, “Fenerbahçe'nin Ali Koç'tan başka alternatifi olduğunu düşünmüyorum. Ama Aziz Yıldırım'ın Anayasa Mahkemesi süreci kesinleşmeden Koç, bu role asla soyunmaz. Ali Koç, fırsat düşkünü bir başkan adayı değil. Kalbine Fenerbahçe'yi yerleştirmiş bir adam. Zaten gönlünde bu yatıyor” dedi.

Süper Lig'in bitimine dört hafta kala Fenerbahçe, artık zirvede tek başına… Mantık olarak Fenerbahçe ŞAMPİYON… Niye mi? Bunun yanıtını usta gazeteci Şansal Büyüka veriyor:

“Zaten Fenerbahçe şampiyon. Formaliteden bekleniyor. İsterse Fenerbahçe 4 maçını kaybetsin, Beşiktaş 4 maçını kazanacak mı? Averaj farkı kapanacak mı? Yani futbol kamuoyu aşırı bir hassasiyet göstererek

Fenerbahçe'yi şampiyon ilan etmiyor. Herkes biliyor.” Konuyu fazla uzatmıyoruz, Fenerbahçe'yi bu sezon farklı kılan, unsurları sıralamasını istiyoruz Usta'dan:

* “Fenerbahçe'yi ‘dokuz canlı canavar' diye tanımlıyorum ben. 3 Temmuz 2011, yıl 2014. Üç sene geçmiş aradan. İki lig ikinciliği, birinde şampiyonluğu yarım puanla kaybetmiş. Bu sene lig şampiyonluğu. İki Türkiye Kupası, bir Avrupa Ligi yarı finali. Hangi takım başarabilirdi bunları? Çok net konuşalım başka bir kulüp darmadağın olurdu. Başkanından başlayarak camianın diri kalabilmesi, önemli isimlerin kenetlenmesi takımı ayakta tuttu. Dünya'da bunun örneği yok, kardeşim”

Usta, bu erişilmesi zor başarıyı bir kişiye endekslemenin doğru olmayacağını savunuyor: * “Şurası çok net, 3 Temmuz sürecinden sonra Aziz Yıldırım inanılmaz bir duruş sergiledi. Yaptığını doğru bul ya da bulma, bu tavrı camiayı da çok güçlendirdi. Açıkçası zaman içinde mağduru da oynadı Fenerbahçe. Bunda kişileri öne çıkarmak haksızlık olur. Başarının temelindeki en büyük faktör kenetlenmekten geçiyor.”

Yönetim istifa etmeli Lider, kutlamalar için şimdiden kolları sıvadı. Hangi maçta şölen yapacağı henüz netlik kazanmazken, Başkan Aziz Yıldırım'ın konumu, camiada yeni bir şoka neden oldu. Başkan hapse girerse, yerine kim geçecek?

* “Fenerbahçe'nin Ali Koç'tan başka alternatifi olduğunu düşünmüyorum. Ama Aziz Yıldırım'ın Anayasa Mahkemesi süreci kesinleşmeden Ali Koç, bu role asla soyunmaz. Koç, fırsat düşkünü bir başkan adayı değil. Aziz Yıldırım'ın süreci kesinleşirse ve camia Ali Koç'a bir çağrı yaparsa reddetmez. Ali Koç, kalbine Fenerbahçe'yi yerleştirmiş bir adam. Zaten gönlünde bu yatıyor bir zaman sonra. Ama sürecin tamamlanması lazım. Fırsat düşkünlüğünü kendisine yakıştırmaz.”

Peki, ağabey, şu anki yönetim de 3 Temmuz süreciyle ilgili inanılmaz bir duruş sergiledi, sürekli Aziz Yıldırım'ın arkasında durdu. Başkan tamam, ya yönetim kurulu?

* “Aziz Yıldırım'ın içeri girdiğini düşünürsek 40 gün sonra seçim yapılacak. Fenerbahçe'nin kadrosunu gençleştirmesi gerekiyor. Her kulüp gibi Fenerbahçe'de de ciddi sıkıntılar var. Bankalardan kredileri yeniden yapılandırma var. Bütün bunlar vekalet bir başkanla yürümez. O bakımdan Yıldırım içeri girerse yönetimin yapacağı şu olur. Genel kurula kadar görevini yapmalı. Ama yönetim bugünden itibaren bir açıklama yapmalı. Biz istifa ediyoruz. Gelen yeni yönetimi ile gelsin. Ali Koç kendi seçmediği bir yönetimle gelmez. Ayrıca Fenerbahçe bir sene sonra tekrar seçime gidecek iki genel kurulun birleştirilmesi lazım. 4-5 seneyi Ali Koç'a vermelisin. Aziz Yıldırım kendinden sonra Ali Koç'u istiyor. Yıldırım da bıraktığında Koç'a bir çağrı yapmalı.

Varsayalım Ali Koç bu görevi kabul etmedi. Aziz Yıldırım'ın dışında bu camiayı yönetecek başka bir adayınız yok mu?

*“Ali Koç olmazsa, ya Nihat ağabey formülü ya da Ferit Şahenk formülü düşünülüyor. Ama herkes Ali Koç için ısrarlı olacaktır. Koç'un da kendini geriye çekme şansı artık yok. Ama Aziz Yıldırım'ın süreci tamamlanmadan hiçbir güç Ali Koç'u aday yaptıramaz. Söz konusu Fenerbahçe ise gerisi teferruat. Koç'un lider özelliğini taşıdığını düşünüyorum. Camianın da çok önemli bir isteği var bu yönde. Ali Koç'un kader, süreç, alın yazısı ne dersen de. Tarih Ali Koç'u Fenerbahçe Başkanı olarak istiyor. Camia Koç'u istiyor. Ali Koç'un ikna etmesi için bazı şeylerin yerine gelmesi lazım.”

RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yayınlanma Tarihi:14:43,