SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kasımpaşa karşılaşmasının ardından Galatasaray resmi sitesinden yapılan açıklama, Ünal Aysal’ı zor durumda bıraktı.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Cüneyt Çakır ile ilgili yapılan açıklamanın ardından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilen Galatasaray’da Başkan Ünal Aysal, minimum 30 gün hak mahrumiyeti cezası alabilir. Disiplin talimatının 37. maddesi kulübün resmi sitesinden yapılan her açıklamadan kulüp başkanını sorumlu tutuyor.

Galatasaray, Kasımpaşa’ya 4-0 kaybedilen lig maçı sonrası resmi siteden şu açıklamayı yapmıştı:

“Galatasaray’ın Cumartesi akşamı Kasımpaşa’yla oynadığı maç, Cüneyt Çakır’ın, sonucu “doğrudan” belirlediği bir karşılaşma olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu’nun kendisine verdiği “talimat”ları, daha önceki örneklerinde olduğu gibi “eksiksiz” yerine getiren “kerameti kendinden menkul” bir hakemden, böyle bir tavrı beklemek zaten düşünülemezdi. Galatasaray-Kasımpaşa karşılaşmasını, başka gün kalmamış gibi bu maçın üç gün sonrasında oynatan ve Cüneyt Çakır gibi bir “emir kulu”nu, bu maça atayan TFF, bizim açımızdan dün yaşananların baş sorumlusudur.

Cüneyt Çakır, bugüne kadar sergilediği hakemlik performansıyla Dünya Kupası’nda, Türk futbolunu ve Türk hakemliğini değil ancak bağlı olduğu Federasyon’un düzeyini temsil edebilir.Türk futbolunun ve Türk hakemlerinin onurlu başarı çizgisi, dünkü “hakem”in ve bu “federasyon”un fersah fersah ilerisindedir.Camiamız; Galatasaray antipatisini daha önce de defalarca kanıtlamış sözkonusu hakeme bundan böyle maçlarında görev verilmesini hiç bir şekilde kabul etmeyecektir” gibi ifadelere yer vermişti.

Talimatlar gereği resmi siteden yapılan bu açıklamadan dolayı kulüp başkanlarının müteselsilen sorumlu olmasından dolayı Ünal Aysal 30 ile 90 gün arasında bir ceza tehlikesiyle karşı karşıya kalmış oldu.”