SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tekirdağ'da bir boks müsabakası öncesi ringe “Bu ülke Atatürk'ün Tayyip'in değil” tişörtüyle çıkan orta sıklet boksörü Ünsal Arık, bu olaydan sonra yaşadıklarını ilk kez AMK'ya anlattı.

CEM MİRZANLI / HAMBURG ALMANYA’da profesyonel boks yaşamını sürdüren süper orta sıklet boksörü Ünsal Arık Tekirdağ’da ringe, “Bu ülke Atatürk'ün Tayyip'in değil” tişörtüyle çıkmış, her kesimden farklı tepkiler almıştı.

TÜRKİYE’DEKİ KORKAKLARA CESARET İÇİN Aradan geçen 4 haftalık süreçte neler yaşadığını AMK'ya anlatan Arık “PKK ve aşırı Dinci gruplardan ölüm tehdidi alıyorum. 30 yıllık arkaşlarım ve Türkiye'deki AKP'li akrabalarım bana sırt çevirdi. Ama ben yaptığımın arkasındayım ve asla korkmuyorum. Amacım, Türkiye'deki korkaklara cesaret vermekti” diye konuştu.

FARKINDA DEĞİLDİM, HERKES BAKIYORDU O tişört eyleminin hikayesini anlatan Arık, “Türkiye'de yaşanan olumsuz gidişata kendimce tepki vermek istedim. Bir sporcu olarak televizyona çıkma fırsatını böyle kulandım. Tişörtü ilk giydiğimde, ilk başta pek farkında değildim ama herkes bana bakıyordu. Ringe çıkarken giymemi engellemek istediler ama önce üzerine başka bir tişört giydim. Adımı anons ettikleri zaman onu çıkarıp ringe koştum” diye konuştu.

AMK DIŞINDA KİMSE ARAMADI Bu olaydan sonra sponsorlarını kaybettiğini söyeleyen Arık “Resmim sosyal paylaşım sitelerinde 2 milyon kişi tarafından paylaşıldı. Takipçi sayım 20 binlere çıktı. Ama kısa bir süre sonra iki sponsorum, siyasi bir eylem gerçekleştirdimi öne sürerek kontratlarımızı fesh ettiler. Dört haftadır AMK dışında kimse beni aramadı. Ben sadece kariyerime devam edebilmek için Türk iş adamlarından sponsor desteği bekliyorum” dedi.

ÖZÜR KARŞILIĞI MADDİ YARDIM SÖZÜ AKP'ye yakın kişiler tarafından Başbakan Erdoğan'dan özür dilemesi istenildiğini söyleyen Arık, “AKP'den direk teklif gelmedi ama oraya yakın insanlar benimle temasa geçtiler. Başbakan Erdoğan'dan özür dilersem bana maddi yardım yapacaklarını söylediler. Ben bu tekliflerini reddettim. Para için ülkemi ve onurumu satmayacağımı yüzlerine karşı söyledim” diye konuştu

MUHAMMED ALİ DE KAFA TUTMUŞTU Hedefinde Dünya Şampiyonluğu olduğunu söyleyen Arık, ”Kendimi Muhammed Ali'yle karşılaştırmıyorum ama o da Vietnam Savaşı’na karşı dönemin ABD Hükümeti’ne kafa tutmuştu. Ülkemizde de buna benzer durumlar yaşandığı için Atatürk'ün sporcusu olarak sessiz kalamazdım. Bundan sonraki hedefim kariyerime Dünya Şampiyonluğunu eklemek. Türk halkının da desteğiyle hem ringde hem de ring dışında bu savaşı sürdürmek istiyorum” dedi.

Yayınlanma Tarihi:11:51,