SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık Eryiğit / Amkspor.com

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester United’ta Sir Alex Ferguson’un ayrılmasının ardından takımın başına getirilen David Moyes’in 10 aylık çalışma süresi, kulüp tarihinde bir ilk oldu. 136 yıllık bir geçmişe sahip olan ve bugüne kadar 21 teknik adamın çalıştırdığı ‘Kırmızı Şeytanlar’da Moyes, kısa süren menajerlik macerası ile tarihe geçti.

Takımın başında tam 27 yıl kalarak rekor kıran ve kulübün efsaneleri arasına giren Sir Alex Ferguson’un ayrılmasının ardından takımın başına gelen Moyes, kulüp tarihinin en başarısız sezonlarından birine imza attı. Ferguson’un önerisi ile getirilen İskoç çalıştırıcı, Manchester United tarihine geçti. Moyes, kulübün başında en kısa süre kalan isim unvanını Frank O’Farrell’in elinden almış oldu. O’Farrell, 1971 yazında geldiği kulüpte 18 ay görev yaptıktan sonra görevinden alınmıştı.

Manchester United’ın başında geçen 10 aylık süre Preston North End’de 4 yıl, Everton’da ise 11 yıl çalışan Moyes için de bir ilk oldu. Manchester ekibi ile 6 yıllık iddialı bir kontrat imzalayan İskoç teknik adam, sezonun sonunu göremeden görevden alındı. Aslında Manchester United serüveni iyi başlayan Moyes, takımı ile çıktığı Community Shield finalinde Wigan Athletic’i 2-0 yenerek kupayı kazanmıştı. Moyes, Şampiyonlar Ligi’nde de ‘Kırmızı Şeytanlar’ı gruptan çıkartmış, ancak çeyrek finalde Bayern Münih’e elenmekten kurtulamamıştı.

Böylece üst üste iki İskoç menajerden Ferguson görev yaptığı sürenin uzunluğu, Moyes ise kısalığı ile tarihe geçmeyi başardı.

Moyes’un kırdığı rekorlar sadece çalışma süresi ile de sınırlı değil. İşte İskoç teknik direktörün Manchester United’ın başında kırdığı ilginç rekorlar:

-Premiere Legue kurulduğundan beri ilk kez Everton, Manchester City ve Liverpool Manchester United’ı hem sahasında hem de deplasmanda yendi.

-Everton 1969-1970’dan sonra ilk kez Manchester United’ı hem sahasında hem de deplasmanda yendi.

-İlk kez Everton ve Liverpool aynı sezonda Manchester United’ı yendi.

-Manchester United Premiere League’de ilk kez ilk dakikada gol yedi(Edin Dzeko/Manchester City)

-Manchester United sezonu en kötü Premiere League puanı ile kapatmayı garantiledi.

-Manchester United 1995 sezonundan sonra ilk kez Şampiyonlar Ligine katılamıyacak.

-Manchester United en kötü 10 yıllık formunu geçirdi.

-2001 sezonundan sonra ilk kez 3 kez üst üste yenildi

-FA Cup’ta 3.turda elendi, daha önce Ferguson ile sadece bir kez yaşanmıştı.

-Manchester United Swansea’ya ilk kez yenildi

-1972 yılından sonra ilk kez Newcastle’a kendi evinde yenildi.

-1978 yılından sonra ilk kez West Brom’a kendi evinde yenildi.

-1984 yılından sonra ilk kez Stoke’a yenildi.

Yayınlanma Tarihi:11:32,