SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ali Koç’tan büyük sinyal!

Fenerbahçe camiasının önemli isimlerinden Ali Koç, gündeme dair açıklamalarda bulunurken başkanlık sorunu pas geçti. Koç, Fenerbahçe'nin tazminat hakkına da dikkat çekti.

Güncellenme: 13:59, 20/04/2014
Ali Koç’tan büyük sinyal!

1907 Fenerbahçe Derneği başkanı ve Fenerbahçe eski yönetim kurulu üyesi Ali Koç, sarı lacivertli camia ile ilgili gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe’de başkanlık için adı geçen isimlerin başında gelen Ali Koç önemli açıklamalarda bulundu. Koç, Adalete Fener Yak kampanyasının 500 bin imzaya ulaşması ve devamında yapılacakların da sinyalini verdi.

Kulüp davalar sonrasında yüklü bir tazminat davası açabilir…

Hürriyet gazetesinde yer alan röportajdan satırbaşları şu şekilde:

– Neden “Adalete Fener Yak” diyorsunuz?

“Fenerbahçe camiası, 3 Temmuz 2011'de sözde şike operasyonu ile başlayan süreç içerisinde oldukça zor ve karanlık günlerin içerisinden geçti ve halen de geçiyor. Bu süreci günbegün yaşadım, biliyorsunuz o dönemde Fenerbahçe Yönetim Kurulu'ndaydım. Dünya spor tarihinde görülmemiş bir operasyon gerçekleştirildi; evrensel hukuk kurallarına aykırı, domino etkisi yaratan birçok sıkıntı ile karşılaştık.

Biz dava başladığı günden itibaren bu davada yargılamanın hiçbir şekilde adil yapılmadığını anlatmaya çalıştık. Bu koşullar ve son dönemde yaşanan gelişmeler doğrultusunda hiçbir Fenerbahçelinin de verilen kararlara inanmadığı, adil yargılanma süreci oluşmadığı takdirde de inanmayacağı, ikna olmayacağı aşikârdır. Camiamızın tek beklentisi olan adil yargılanma hakkının verilmesi arayışı bizi ortak bir paydada buluşturdu.”

– Yeniden yargılama halinde Fenerbahçe'nin haklılığının ispatlanacağını mı düşünüyorsunuz?

“Adil yargılanmak bir hak ise, evet hakkımızı arıyoruz. Ancak unutmayın ki bu çağrının altında demokrasi, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü içeren evrensel değerler etrafında kenetlenmemiz yatıyor.

Dikkatinizi çekmek isterim, Fenerbahçe Spor Kulübü, yüz binlerin yürüyüşünde, yüksek sesle haykıran binlerce kadın-erkek, çocuk, genç, yaşlı pek çok kesimin vicdanında bir kez daha aklandı.

Camiamız, evrensel hukuk kuralları çerçevesinde yargılanma hakkı talep ediyor. İnanıyoruz ki adil yargılanma gerçekleştiğinde çok daha farklı bir tablo ortaya çıkacaktır.

– Önümüzdeki süreçte Fenerbahçe yönetiminde aktif bir rol alacak mısınız? Olası bir kötü senaryoda Fenerbahçe Başkanlığı'na taraftarın da kulübün de sıcak baktığı ortak isim olarak isminiz anılıyor. Başkanlık konusundaki düşüncenizi öğrenebilir miyim?

“Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım'ın ve Camiamızın her şeyi göze alarak sürdürdüğü adalet mücadelesi benim de Fenerbahçe'ye gönül veren herkesin de bugün tek önceliğidir.”

– Kampanyanızın Avrupa'daki yansıması ne olacak? Başarı halinde UEFA hatta FIFA nezdinde yapılacaklar hakkında öngörünüz var mı?

“Bundan sonrası tabii ki yönetimimiz ve kulübümüzün hukuk kurulu tarafından atılacak adımlar neticesinde gelişecektir. Ancak şunu söyleyebilirim ki; Fenerbahçemiz Avrupa Kupalarından men edilerek büyük zarara uğratıldı. Bu doğrultuda bazı adımlar atılabileceğini düşünüyorum. Az önce de dediğim gibi bu öncelikle kulüp yönetim kurulumuzun atacağı adımlar sonrasında gelişecek bir süreçtir.”

Ali Koç, Fenerbahçe taraftarının gözünde sıradaki başkan olarak görülüyor ve olası bir Aziz Yıldırım yokluğunda o koltuğa mutlak surette geçmesi isteniyor. Genel kanı bu. Bunu iletince kendisi amacının Fenerbahçe'ye hizmet etmek olduğunu, iki dönem Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yönetim kurulunda yer aldığını hatırlatıyor.

Diğer yandan da uzun süredir Fenerbahçe Spor Kulübü'ne çok önemli katkılar sağlayan 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve başta ‘Adalete Fener Yak' projesi olmak üzere birçok proje ile hizmet etmeye devam ettiğini söylüyor.

Başkanlık konusuyla ilgili, Aziz Yıldırım'ın cezaevine girmesi ihtimali ortadayken konuşmanın doğru olmayacağını ifade ediyor.

Hürriyet