SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, 6222 sayılı kanunun zorunlu kıldığı elektronik bilet (e-bilet) sisteminin, Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’de bu haftadan itibaren hayata geçirilmesinin, kendisinde büyük bir memnuniyet yarattığını ifade etti.

TFF’nin internet sitesine konuyla ilgili açıklama yapan Demirören, elektronik bilet sistemi ile ilgili yaşanan süreci şu sözlerle anlattı:

“14 Nisan 2011 tarihinde kanunun yasalaşmasının ardından, Kulüpler Birliği Başkanlığım sırasında, o dönem görevde bulunan federasyon yöneticilerimizle de yaptığımız görüşmeler doğrultusunda, bir yıl uygulama süresi olan kanun için 2 yıl erteleme talep edilmiş ve TFF Başkanlığım sırasında TBMM, bu ertelemeye ilişkin yasal düzenlemeyi gerçekleştirmiştir. Federasyon Başkanı olduğum Şubat 2012’den itibaren, bu projenin hakkıyla hayata geçirilmesi için yoğun bir mesai harcadık. E-bilet ile ilgili iki büyük ihaleye çıkıldı. Bu ihalelerde 104 tura varan teklif süreçleri yürütüldü. Türkiye’nin önde gelen tüm finans kurumlarıyla görüştük. Elimizde, bu projenin yeteri karlılıkta görülmediği için ihaleye girilmeyeceğini bildiren mektuplar var. Tüm ihale süreçleri tff.org üzerinden kamuoyuyla paylaşılmıştır. Sonuçları da yine internet sitemizden duyurulmuştur.”

Kulüplerle, 10 ay öncesinden başlayarak bilgilendirme toplantıları yaptıklarını da hatırlatan başkan Demirören, bu süreçte kulüplere her türlü avantajın sağlanabilmesi için uzun süren görüşmeler yürüttüklerini de vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kulüplerimizin yüzde 95’i bu sisteme dahil olmaya onay verdi ve kalan iki kulübümüzle görüşmelerimiz olumlu bir şekilde devam ediyor. Sisteme entegre olmak, bir Türkiye Cumhuriyeti devleti kanununa riayet etmenin ötesinde tüm sporseverler olarak yıllardır özlemini duyduğumuz şiddetten ve küfürden uzak, sadece futbol heyecanıyla dolu maç seyretme keyfini yaşamanın temel koşulu olmuştur.”

Yıldırım Demirören, taraftarlara da çağrıda bulunarak, “Gerçek futbolsever vatandaşlarımızın bu duygu ve düşüncelerle bir an önce Passolig kayıtlarını tamamlayıp başka ülkelerde görüp imrenerek izlediğimiz maç atmosferini gerçekleştireceklerine inancım tamdır” diye görüşlerini aktardı.

Yayınlanma Tarihi:13:15,