SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor’un taraftar gruplarından Teksas adına yapılan açıklamada, yeşil-beyazlı takımın Galatasaray ile Atatürk Stadı’nda oynadığı ve 5-2 yenildiği Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş müsabakasının ardından çıkan olaylara polisin müdahalesine ilişkin, “Orantısız, uyarısız bu müdahaleyi hukuki bulmadığımızı belirtiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Grubun yazılı açıklamasında, karşılaşma sonrası kulüp yönetimine ve takıma yönelik numaralı tribün çıkış kapısı önündeki protesto sırasında polis tarafından müdahalede bulunulduğu hatırlatıldı.

Yüzlerce taraftarın, kalabalıktan atılan birkaç yabancı madde bahane edilerek biber gazı, cop ve boyalı mermilerle dağıtılmaya çalışıldığı savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Müdahalede birçok taraftarımız yaralanmış, bazı taraftarlarımız gözaltına alınmıştır. Yaralanan bir taraftarımızın, gözüne isabet ettiği iddia edilen bir plastik mermi sonucu gözünde ağır hasar oluştuğu ve görme yetisini büyük ölçüde kaybettiği, bu kaybın bir körlüğe de sebep olabileceği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Orantısız, uyarısız bu müdahaleyi hukuki bulmadığımızı belirtiyoruz. Yaralanan taraftarımıza geçmiş olsun dileğimizi iletiyor ve hukuki anlamda bu konunun takipçisi olacağımızı deklare ediyoruz.”

Açıklamada ayrıca Galatasaray maçından birkaç hafta önce de yine protesto sırasında polis tarafından müdahale edildiği ancak o gün herhangi bir yabancı madde atılmadığı belirtilerek, “Bu müdahalelerin sebebini merak ediyoruz ve bunun da takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadesine yer verildi.