SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amkspor.com / DIŞ HABERLER

Futbol sahalarında son dönemde artan şiddet ve ırkçı hakaretleri durdurmakta zorlanan FIFA’nın bir numarası Sepp Blatter, seyircisiz oynama cezasını onaylamadığını söyledi.

Kulüplere karşı daha caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirten Blatter, “Seyircisiz oynanan maçlar, ses olmayan konserlere benziyor. Üstelik kulüpler için de caydırıcı bir önlem olmaktan uzak. Bu nedenle puan silme cezasını ciddi ciddi düşünmemiz gerekiyor” dedi.

Ukrayna’nın Dünya Kupası elemelerinde Polonya’ya karşı oynadığı seyircisiz maçı hatırlatan Blatter “Bir kısım taraftarın yaptığı Nazi selamı ve maymun hakareti nedeniyle Ukrayna, boş tribünlere karşı oynadı. Ancak ülkede ırkçı söylemler değişmedi. Cezayı ülkeye değil futbola vermiş olduk. Puan silme cezası verilseydi, federasyonlar bu konunun engellenmesi için daha fazla çaba sarf ederdi” şeklinde konuştu.

Futbolda şiddet konusuna da değinen FIFA Başkanı “Futbolun oyun olduğunu unutuyoruz. Artık futbol izlerken eğlenmekten çok geriliyoruz. Stadyumlarda yaşanan şiddet olaylarını engellemek için federasyonların daha sıkı çalışması gerekiyor. Uruguay’da yaşanan olayları biliyoruz. Bu olayların futbol sahalarından tamamen çıkması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Yayınlanma Tarihi:16:31,