SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aslan’ı uyandırmak

17 Nisan 2014

Dün gece hep birlikte ‘Uyuyan Aslan'ı uyandırmak' filmini seyrettik. Lig trenini kaçırmış, Avrupa'ya çoktan veda etmiş Galatasaray'ın tutunacak başka dalı yoktu. Ancak Galatasaray hayati önem taşıyan bu kupa yarı finaline öyle bir başlangıç yaptı ki şaşırmamak elde değil.

Mutlak kazanmak zorunda olduğu bir maçta son derece tutuk ve amaçsız bir görüntü çizen Galatasaray'ın kupaya da asılacak hali yok gibi göründü ilk 45 dakikada. Acemice yapılan savunma hataları sonrasında gelen iki Bursa golünden sonra ümitler tam tükenmişken Bursaspor yatağına çekilmiş, adeta kış uykusuna yatan Galatasaray'ı uyandırmayı becerdi. Futbolda en büyük tehlikenin ‘maç bitti' havasına girmek olduğunu unutan yeşil-beyazlılar, yaptıkları hatalarla uyuyan devi, derin uykusundan uyandırdılar.

Devre sonunda Galatasaray'ın ayaktaki tek adamı Sneijder'le gelen gol haftalardır deplasman kabusu süren Galatasaray için uykunun bittiğini işaret eden çalar saat gibiydi. Bu ümitle soyunma odasına giden Galatasaray ikinci yarıda Sneijder'in önderliğinde inanılmaz bir geri dönüş öyküsü yazdı.

SNEIJDER VE DİĞERLERİ

Haftalardır kaybolan o ruh ve büyük takım olma özelliği bir anda ortaya çıktı. Tabii ki bunda pasif futbolu öne çıkartan ve işi idare edeyim düşüncesine kapılan Bursaspor'un da payı büyüktü. Ki kapasiteli bir takıma bu fırsatı verirseniz yakaladığınızı sandığınız avantaj elinizin ucundan kayıp böyle gider.

Ev sahibinin yaptığı cömert ikramı kaçırmayan Galatasaray'da dünkü muhteşem geri dönüşe imza atan ilk isim elbetteki Sneijder'di. Ancak Melo, Sabri ve kritik kurtarışlara imza atan Muslera'yı bu ilginç gecenin kahramanları arasına yazmamak imkansız olur. Öncelikle oldukça süredir unuttuğumuz kazanma ruhunun Galatasaray'a Bursa'nın da ikramıyla geldiğini söylersek herhalde yanlış yapmayız. Ancak böylesine önemli bir maçta koskoca ilk yarıyı çöpe atmak da herhalde Galatasaray'a pek yakışmadı. Bu arada Bursa seyircisinin taşkınlığına da fazla anlam veremediğimizi söyleyelim. Siz avucunuzdaki maçı rakibinize veriyorsanız, suçu başka yerde aramayın.

Sonuçta Galatasaray paslanmış golcüsü Burak'ı da kazanarak, ki gördüğü kırmızı kart bu zafere yakışmadı ama yaralarını sarıp istediğini aldı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek