SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Statlarda yaşanmış en büyük facialar

Hillsborough faciasının anıldığı bu günlerde, akıllara stadyumlarda yaşanan facialar geldi..

Atatürk Stadı, Kayseri: 43 Ölüm 17 Eylül 1967'de Kayserispor ve Sivasspor takımları arasındaki maç, 43 kişinin ölümü, yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı. Karşılaşmanın 20. dakikasında Kayserispor takımının futbolcusu Küçük Oktay, attığı gol ile takımını 1-0 öne geçirdi. Tanıkların anlatımlarına göre gole sevinen Kayseri taraftarlarına Sivas tribünlerinden tepki geldi. Sivaslıların Kayseri taraftarlarına taş atması sonucu panik başladı ve kaçışmaya başlayan çocuklardan ikisi ezilerek yaşamını yitirdi.
Heysel Stadı, Brüksel: 39 ölüm 29 Mayıs 1985 günü Brüksel'de oynanacak olan Juventus ile Liverpool arasındaki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçının başlamasından önce Liverpool taraftarlarının İtalyanlara saldırması ve çıkan panik sonucu bir duvarın çökmesi ve taraftarların tel örgülere sıkışması sebebiyle 38 İtalyan taraftar ve 1 Belçikalı can vermişti...
Lenin Stadı (Luzhniki Stadı), Moskova: 66 ölüm 1982 yılında Spartak Moskova, sahasında Hollanda ekibi Harleem'i ağrılayacaktı ancak maç sonuna doğru istenmeyen şeyler oldu. maçın bitiş düdüğüe yakın taraftarlar, çıkışlara doğru yönelmeye başladılar. Kötü olan, kapalı olan çıkışlar sebebiyle çoğu ismin aynı çıkışa yönelmiş olmasıydı. Sıkışanlardan sonra 66 insanın can verdiği haberi geldi...
El Monumental (River Plate Stadı), Buenos Aires, Arjantin: 71 Ölüm 23 Haziran 1968 tarihinde, Arjantin'in iki ezeli rakibi Boca ve River karşı karşıya geleceklerdi. Maçtan sonra yine çıkışlarda sıkışan taraftarlardan tam 71 kişi hayatını kaybetti. Olayla ilgili birçok soruşturma yapıldı ancak şüphe yok ki en büyük etken yine polis ihmali ve aceleyle stadın boşaltılman istenmesiydi.
Port Said Stadı, Port Said, Mısır: 74 Ölüm Al-Masry ve Al-Ahly arasında 2012 yılında oynanan maçta çıkan olaylarda 72 kişi hayatını kaybetmişti. Ülke içindeki karışıklık da olaylarda etkili olmuştu.
Estadio Mateo Flores, Guatemala City, Guatemala: 84 Ölüm Guetamala ile Kosta Rika, 1996 yılında 98 Dünya Kupası elemelerinde karşı karşıya geldiler. Normalde 37 bin kişili olan stada tam 50 bin taraftar girmeye çalıştı ve izdiham kaçınılmaz oldu. 84 kişinin öldüğü olaylarda sahte biletle sahaya girmeye çalışan binler de felaketi hazırladı.
Dashrath Stadı, Kathmandu, Nepal: 93 Ölüm 12 Mart 1988'de Nepal ile Bangladeş arasındaki maç da kara leke olarak tarihe geçti. Maç esnasında bir dolu fırtınası başladı ve taraftarlar kapalı alanlara doğru kaçışmaya başladılar. Bu izdiham sırasında 93 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.
Hillsborough Stadium, Sheffield, İngiltere: 96 Ölüm 15 Nisan 1989'da Nottingham Forest ve Liverpool arasında oynanması planlanan FA Cup yarı final maçından önce yaşananlar dünya futbol tarihine bir kara leke olarak yazıldı. Hillsborough Stadyumu'nda gerçekleşen olayda tamamı Liverpool'un taraftarı olan 96 taraftar ezilerek ölmüş, 766'sı ise yaralanmıştı.
Accra Sports Stadı, Accra, Gana: 127 Ölüm Mayıs 2001'de Gana'nın iki takımı, Hearts of Oak Sporting Club ve Asante Kotoko karşı karşıya geldiler. Ev sahibi takım maçı 2-1 kazandı ve Kokoto taraftarları koltukları sahaya atmaya başladılar. Polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile karşılık verdi. Bu eylem kalabalığın panik yapmasına sebep oldu. Bu arbedede 127 kişi ezilerek ya da başka nedenlerle hayatını kaybetti.
Estadio Nacional, Lima, Peru: 318 Ölüm 1964 yılında Peru ve Arjantin, bir eleme maçında karşı karşıya geldi. Oyunun son anlarında olan gol, taraftarların tribünlerden aşağıya doğru koşmasına sebep oldu. Aşağıya doğru koşu sırasında birçok taraftar aşağıda sıkıştı. Sahaya çıkan demir kapılar kilitli olduğu için yüzlerce insan sıkışarak can verdi.