SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş maçlarına çıkmak istemiyorlar

16 Nisan 2014

BEŞİKTAŞ'IN maçlarında yaşadığı hakem sıkıntılarını, belki de bu sezon hiçbir takım görmedi. Kimi hakem aleyhlerine kural hataları yaparken kimileri ise çaldığı veya çalmadığı düdüklerle birçok maçın sonucunu belirledi. Durum böyle olunca da en çok mağdur edilen taraf siyah-beyazlılar oldu.

‘PEKİ o zaman hakemler neden Beşiktaş maçlarında bu kadar fazla hata yapıyor?' soruları akıllara gelebilir. Sebebi aslında çok basit… Bildiğimiz gibi federasyonu Beşiktaş'ın eski başkanı yönetiyor, Merkez Hakem Kurulu Başkanı ise siyah-beyazlı kulübün eski futbolcusu. Yani bu durum hakemler üzerinde ciddi bir baskı ortamı oluşturuyor. Hal böyle olunca da deneyimsiz hakemler bundan olumsuz yönde etkileniyorlar.

BAZI kimseler bunun aslında Kartal'a büyük bir avantaj sağlaması gerektiğini düşünebilirler ancak kazın ayağı hiç de öyle değil. Üstelik yaşananlara baktığımızda da böyle olmadığını görmek mümkün. Şunu iyi bilmek gerekir ki baskı altında iş yapan bir kişi eğer tecrübesiz ise algısı çabuk bozulur. Algısı bozulan da hata yapar. Ayrıca bu hatanın kimin lehine ya da aleyhine olacağı ise tamamen tesadüftür. İşte o yüzden bu takımın müsabakalarında sürekli hatalar yaşanıyor.

PEKİ bu durum nasıl düzelir?

BANA göre bu sorun MHK'nın biraz daha dikkatli atamalar yapması ile çabuk giderilebilir. Tecrübesiz hakemlerin çoğunluğu Beşiktaş'ın maçlarına çıkmak istemiyorlar. ‘Ya bir hata yaparsam' diyerek tedirginlik içerisindeler. MHK ise inatla bu tavrından vazgeçmiyor. İstatistiklere baktığımızda MHK bu sezon, Beşiktaş'ın 11 maçına FIFA hakemi verirken, Galatasaray'ın 17, Fenerbahçe'nin ise 14 karşılaşmasında FIFA kokartlı hakem görevlendirdi.

O yüzden olanlara şaşırmamak gerekir. MHK tüm bunları göz önünde bulundurarak, FIFA hakemlerini Beşiktaş maçlarına daha çok atamalıdır.

Bravo Kadlec!

UZUN süredir forma şansı bulamayan Fenerbahçe'nin Çek oyuncusu Kadlec Antalyaspor maçının yıldızı oldu. Attığı iki golün yanında gösterdiği performansla herkesin alkışını aldı. Koca sezonda bugüne dek 6 kez forma giydi ve 23 haftanın çoğunda kadroya dahi giremedi. Profesyonelliği ile haftaya damga vuran Çek futbolcu, disiplinli olunduğunda neler yapılabileceğini de gençlere göstermiş oldu.

Muslera neden böyle?

TARAFLI tarafsız bir çok kesimin kabul ettiği üzere ligimizin en iyi kalecisi kuşkusuz Muslera. Ancak takımındaki huzursuzluk onu da etkilemiş olacak ki ciddi bir motivasyon ve konsantrasyon sorunu yaşıyor.

SEZON başından bu tarafa yan toplarda sıkıntılar yaşarken bir de buna Sivasspor maçındaki hatası eklendi. Elbette o da hata yapacak. Fakat o yapınca telafisi takımı için biraz daha zor oluyor. O nedenle bir an önce toparlanmalı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek