SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımı Atletico Madrid taraftarı İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, bu takımın formasını giyen milli futbolcu Arda Turan için “etkileyici bir kalitesi var” dedi.

Libero spor dergisine röportaj veren İspanyol bakan De Guindos, Arda Turan’dan övgüyle bahsetti. İspanya’da Real Madrid ve Barcelona’nın ekonomik ve kadrosal anlamda çok üst düzeyde olduklarını belirten De Guindos, “Ancak futbolda şans eseri para, her zaman en önemli olan değildir” ifadesini kullandı.

De Guindos, aynı ekonomik güce sahip olmamasına rağmen Atletico’nun da Kun Agüero, Falcao, Forlan ve Arda Turan gibi önemli futbolcuları transfer edebilme kabiliyetini gösterdiğine dikkati çekti.

De Guindos, Arda Turan için “etkileyici bir kalitesi var” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan İspanyol hükümetinde Maliye Bakanı Cristobal Montoro ve Tarım Bakanı Miguel Arias Canete’nin de Atletico Madrid’i tuttuğunu belirten De Guindos, siyaset ve ekonomide futbolun çok konuşulduğunu söyledi.

İspanyol bakan, “2012 yazına İspanyol bankaları için AB’den finans yardımı istediğimiz dönemde birçok ülkenin bakanı gelip beni tebrik etti. Çünkü Atletico ikinci kez UEFA Avrupa Ligi’ni kazanmıştı. Finlandiya Ekonomi Bakanı da bana tebrik kartı yollamıştı. Ayrıca Angela Merkel’in de futbolu sevdiğini biliyorum. AB Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşler komisyonu üyesi Finlandiyalı Olli Rehn de Manchester United’lı olduğunu söylüyor ama ben Real Madrid’li olduğundan şüpheleniyorum” ifadelerini kullandı.