SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa Açık Tenis Turnuvası’nda (Roland Garros) oyunculara dağıtılan toplam para ödülü, 3 milyon arttırılarak 25 milyon 18 bin 900 avroya çıkarıldı.

Turnuva yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, geçen yıla oranla 3 milyonluk bir artış sağlanan toplam para ödülü, 25 milyon 18 bin 900 avroya yükseltildi.

Roland Garros’ta 2014 yılında tek erkekler ve kadınlarda şampiyonluğa ulaşan tenisçilerin ödülü yüzde 10 artış göstererek, 1 milyon 650 bin avroya ulaştı. Para ödüllerinde en yüksek artış ise ilk turlarda elenen tenisçilere getirildi. Fransa Açık’ta ikinci, üçüncü ve dördüncü turlarda turnuvadan elenen sporcular, geçen yıla oranla yüzde 20-25 daha fazla ödül kazanacak.

EN ÇOK KAZANDIRAN WIMBLEDON

Tenis takviminin dört büyük turnuvasından biri olan Fransa Açık, diğer organizasyonlarda dağıtılan para ödülleri göz önüne alındığında Wimbledon’ın ardından ikinci sıraya yerleşti.

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası, geçen yıl dağıtılan 26 milyon 500 bin avro toplam para ödülüyle, “Grand Slam” turnuvaları arasında oyunculara en fazla kazandıran organizasyon olarak göze çarpıyor.

Roland Garros, toplam para ödüllerinde bu yılki artışla Wimbledon’ın ardından ikinci sıraya yerleşti. Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen turnuvada, tenisçilere bu sene toplam 25 milyon 18 bin 900 avro para ödülü dağıtılacak.

ABD’nin New York kentinde oynanan ABD Açık Tenis Turnuvası, geçen yıl oyunculara verilen toplam 34 milyon 252 bin dolar (yaklaşık 24 milyon 800 bin avro) para ödülüyle Wimbledon ve Roland Garros’u takip ediyor.

Avustralya’nın Melbourne kentinin evsahipliği yaptığı ve bu yılki ödül miktarı toplamda 33 milyon Avustralya dolarına (yaklaşık 22 milyon 450 bin avro) yükseltilen Avustralya Açık Tenis Turnuvası ise “Grand Slam”ler arasında en az para ödülü dağıtılan turnuva konumunda.