SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan, 6222 sayılı Kanun kapsamında oluşturulan elektronik bilet (e-bilet) uygulamasının hayata geçirilmesine ilişkin, “Bunun bir kanun olarak uygulanması gerektiğini bildiğimiz için taraftarımıza bu işin protestosunda sadece takımını ve kendilerini cezalandıracağı uyarısıyla bir öneride bulunuyorum. ‘Kendinizi ve takımınızı cezalandırmayın çünkü bu bir kanun ve bundan geri dönüş yok” dedi.

Hoşcan, Eskişehirspor Vali Hanefi Demirkol Tesisleri’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, futbol sahalarında istenmeyen olayların önüne geçmek için 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında oluşturulan e-bilet uygulamasının hayata geçirilmesiyle, başlayan “Passolig” kart hakkında taraftarlara bilgilendirmelerde bulundu.

Yasanın ligin bitmesine kısa bir süre kala çıkarılmasını eleştiren Hoşcan, şunları kaydetti:

“Bu, yasa olarak çıktığı için bundan dönüş yok ama bunun yumuşaması açısından Eskişehirspor olarak çok ciddi çalışmalar yaptık. Bu uygulamanın temelini oluşturan güvenlik ve ticari bölümünün birleştirilmesinin altında yatan sebep, ciddi bir yatırım olması. Bahsedilen rakam yaklaşık 80 milyon dolar civarında. Türkiye’de ilk başta 25 statta olacak bir çalışma. Bu çalışmanın kulüplere yük olmadan halledilmesi için yaklaşık 2 sene önce çıkılan bir ihalenin, bugün artık uygulamaya başlanma noktasına gelindi.”

İLK UYGULAMA KARDEMİR KARABÜKSPOR MAÇINDA

Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında deplasmanda oynanacak Medical Park Antalyaspor maçında e-bilet uygulamasının kullanılmayacağına dikkati çeken Hoşcan, Kardemir Karabükspor maçında ve sonraki maçlarda uygulamaya geçileceğini bildirdi.

Sadece Eskişehirspor’da değil diğer kulüplerde de e-bilete karşı farklı bir bakış açısı olduğunu, kamuoyunu bilgilendirmek için federasyonun spor camiasına kamu spotlarıyla bilgilendireceğini belirtmesine rağmen geç kalındığını savunan Hoşcan, passolig kartında gelir dağılımının yüzde 47’sinin kartı alan taraftarın kendi takımına aktarılacağını, yüzde 53’ünün de ihale sonucunda bu işi alan şirkete verileceğini söyledi.

Bu oranların yüzde 35’e 65 iken yapılan çalışmalarla yüzde 47’den 53’e getirildiğine değinen Hoşcan, şöyle konuştu:

“Bir kart aldığımız zaman kart bilgilerinde hangi takım taraftarı olduğunuz bilgisi yazılı. İstanbul’da, Ankara’da ya da ülkemizin başka yerinde maça gittiğiniz zaman bile bu kartın bilgisinde Eskişehirspor tanımlı olduktan sonra, ileri de büyüyecek ticari havuzun gelirlerinin yüzde 47’si Eskişehirspor kulübüne gelecek. Ben sadece şunu önermek istiyorum. Federasyon olarak tam bir tanıtım içerisine girilmedi. Bunun bir kanun olarak, uygulanması gerektiğini bildiğimiz için taraftarımıza bu işin protestosunda sadece takımını ve kendilerini cezalandıracağı uyarısıyla bir öneride bulunuyorum. ‘Kendinizi ve takımınızı cezalandırmayın çünkü bu bir kanun ve bundan geri dönüş yok.”

STATLARDAKİ KÖTÜ TEZAHÜRATA SON

Eskişehirpor passolig kartı olan birinin başka iki takımın maçını izlemeye gittiğinde ev sahibi tribününden maçı izleyebileceğini bildiren Hoşcan, “Passolig kartı taraftar profilinin belirlenmesine, özellikle stattaki kötü tezahürattan dolayı alınan cezalarda, kötü tezahürat etmeyen taraftarında cezalandırılmaması için bu şekilde tezahürat yapanların tanımlanması, onların 6222’ye göre statlardan menle ilgili ciddi bir çalışma olacak. Statlardaki kötü tezahüratın engellenmesiyle ilgili bir yapı. Bu işin temelinde de bu yatıyor” diye konuştu.

Söz konusu kartın satış fiyatının alt limitinin 15 lira olduğunu ve Eskişehir’de bu fiyattan satacaklarını kaydeden Hoşcan, ilerleyen günlerde kartın temini için şehir içinde aktif noktalar oluşturulacağını ayrıca Eskişehir’de bu kartın toplu taşım araçlarında geçmesi gayretinde olacaklarını da ifade etti.

İktisadi İşletme ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Asbaşkan Bahadır Ünalan da posslig kartının teknik detaylarıyla ilgili bilgi vererek, akreditesi olan basın mensupları hariç herkesin karttan alması gerektiğini açıkladı. Taraftarların maç bileti alımlarında herhangi bir komisyon ödemeyeceğini anlatan Ünalan, bu dönem alınacak posslig kartının önümüzdeki dönemde de kullanılacağını, bu sezon kombine bileti olanların kart alması gerekmediğini söyledi.

Stada girişte 2 aşamalı bir geçiş olacağını anlatan Ünalan, şöyle devam etti:

“Ana amaç tribün olaylarının önlenmesi, ailelerinde içinde olduğu geniş kitlelerin maça daha sağlıklı ve güvenli girişinin sağlanması, yasa dışı bilet satışının önlenmesi, daha medeni şartlarda maç izlenimi sağlanması, bu sayede saha kapatmaların engellenmesi.”