SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanyollar, G.Saray’ı konuşuyor

Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi finalinde Fenerbahçe'yi yenerek kupayı kaldıran Galatasaray Odeabank, İspanyol basınında geniş yer buldu.

Güncellenme: 12:28, 14/04/2014
İspanyollar, G.Saray’ı konuşuyor

“Galatasaray Odeabank şampiyon, Alba ve Sancho, Avrupa’nın kraliçesi” başlıklarını kullanan İspanyol basını, finalin en iyi oyuncusu seçilen Alba Torrens’e de övgüler yağdırdı.

Marca gazetesi “İki Türk takımı arasında tarihteki ilk final oldu” derken, Galatasaray Odeabank’ın İspanyol basketbolcuları Sancho Lyttle ile Alba Torrens’in “zaferin kilit isimleri” olduğunu belirtti.

El Pais gazetesi “Galatasaray’ın Avrupa Ligi’ni fethetmesine Alba ve Sancho liderlik etti”, El Mundo Deportivo da “Galatasaray’ın zaferinde İspanyollar belirleyici oldu” ifadelerini öne çıkardı.

Maç sonrası İspanyol basınına konuşan Alba, “Böyle bir başarı elde ettiğinde tek bir şey hissediyorsun, o da çok çalıştıktan sonra zirveye ulaşma hissi. Avrupa Ligi şampiyonluğunu elde etmek çok zor bir şey. En iyi oyuncu seçilmemden daha öte olan bu takımın başarısıdır. Ben yarı final ve finalde daha iyiydim. Sancho turnuva boyunca iyiydi. Ama başarı tamamen takım işi” değerlendirmesinde bulundu.

“KENDİLİĞİNDEN ÜREYEN BİNLERCE OYUNUMUZ VAR”

İspanya Milli Takımı’nda da birlikte oynadığı Sancho ile sahada çok iyi anlaştığını belirten Alba, “Birbirimizi o kadar iyi tanıyoruz ki maç içindeki çoğu organizasyon kendiliğinden çıkıyor. Kendiliğinden üreyen binlerce oyunumuz var” ifadelerini kullandı.

Alba ayrıca “Böyle zamanlarda kariyerinde yaşadığın zor günleri de hatırlıyorsun, 2012’deki sakatlığım gibi. Bu zaferi anneme, babama ve kız kardeşime armağan ediyorum” şeklinde yorum yaptı.

Bu arada maçı tribünden takip eden İspanya Basketbol Kadın Milli Takımı Antrenörü Lucas Mondelo, maçla ilgili yorumlarında finalin baş aktörlerinin İspanyollar olduğunu vurguladı ve “Herkesin dilindeydiler. Alba ve Sancho maça hakimiyetini koyan isimler oldu” ifadelerini kullandı.

İspanya Basketbol Federasyonu Başkanı Jose Luis Saez de maçla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“İspanyol basketbolcular gittikleri yerlerde iz bırakıyorlar ve basketbolumuzu yücelten değerleri temsil ediyorlar. Rekabetçi İspanyol genleri her zaman kendini gösteriyor.”

Yayınlanma Tarihi:12:10,