SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yarışacak takımlar arasında yer alan OmegaPharma-Quick Step, mücadele edecek bisikletçileri arasında dünyanın en güçlü sprinteri olarak gösterilen Mark Cavendish’in olacağını duyurdu.

Fransa, İtalya ve İspanya Turu’nda toplamda elde ettiği 43 etap birinciliği ile kariyerinde 100’ün üzerinde yarışta bitiş çizgisini ilk sırada geçmeyi başaran Mark Cavendish, Türkiye’de ilk kez sahne alacak.

Cavendish, Fransa Turu’nda kazandığı 25 etap ile sadece Fransa Turu’nun değil, yol bisikleti tarihinin de en iyi sprinteri olarak gösteriliyor. 2010 İspanya Turu, 2011 Fransa Turu ve 2013 İtalya Turu’nda sprint puanları klasmanında birinci gelen Cavendish, üç büyük turda da unvanını tescillemişti. Başarılı bisikletçi, 2009 yılında bisikletin en uzun tek günlük yarışı bahar klasiklerinin gözdesi Milan-San Remo’da birincilik kürsüsünde yer almış, 2011 Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası’ndaki performansıyla gökkuşağı renkli dünya şampiyonu formasına ulaşmıştı.

2008 yılından bu yana Alessandro Petacchi, Andrei Greipel, Marcel Kittel, Theo Boss, Tyler Farrar, Mark Renshaw ve Matthew Goss’un aralarında olduğu bisikletin en iyi sprinterlerini ağırlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bir kez daha üst düzey rekabetin sinyallerini veriyor.

Bu yıl 50. kez düzenlenecek ve 27 Nisan-4 Mayıs tarihlerinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Alanya’da başlayıp İstanbul’da sona erecek.