SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Premier Lig’in en zengin patronları

Goal.com'dan alınan habere göre Premier Lig'in en zengin patronları!

Mike Ashley - Newcastle United Serveti: 2.8 milyar dolar Sports Direct isimli bir perakende satış mağazası zincirinin sahibi olan Mike Ashley, Newcastle United'ın hisselerinin bir kısmını 91 milyon dolar karşılığında alınca şaşırtmıştı. Ashley, daha sonra kalan hisseleri de 131 milyon dolar karşılığında alarak kulübün sahibi olmuştu. Milyarder notu: Ashley bir keresinde 335 bin dolarlık faturayı ödemek için kumar oynamış ancak kazanamamıştı.
Katharina Liebherr - Southampton Serveti: 3 milyar dolar Katharina Liebherr, 2010 yılında babasının beklenmedik vefatından sonra geriye kalan 3 milyar dolarlık servete sahip olmuştu. Southampton hisselerinin tamamını elinde bulunduran Katharina döneminde kulüp başkanlığını da Ralph Krueger devraldı. Milyarder notu: Katharina, Southampton'ı satma ihtimalinin 'sıfır' olduğunu söylüyor.
Shahid Khan - Fulham Serveti: 3.8 milyar dolar Shahid Khan, Forbes'un en zengin 400 Amerikalı listesine 125. sıradan dahil olmuştu. 1980 yılında Flex-N-Gate isimli bir otomobil parçası üreten fabika kuran Khan, kısa süre içersinde büyük bir servet sahibi oldu.Khan, Fulham'ı ise 250 milyon dolar karşılığında almıştı. Milyarder notu: Khan, 2010 yılında NFL takımlarından Louis Rams'daki hisselerini Stan Kroenke'ye kaptırmıştı.
Ellis Short - Sunderland Serveti: 4 milyar dolar İş dünyasının iz bırakan girişimcilerinden birisi olan Ellis Short'un servetinin büyük kısmını yüksek riskli yatırım fonları oluşturuyor. Short, aralarında Almanya'dan IKB Deutsche Industriebank AG ve İskoçya'dan Skibo Castle'ın da bulunduğu birçok şirketin hisselerine sahip. 2008 yılında satın aldığı Sunderland'e de bugüne kadar yaklaşık 335 milyon dolar harcadı. Milyarder notu: Short, Sunderland'ın kazandığı son maçtan sonra yenen yemekte 3 bin dolarlık bahşiş bırakmıştı.
Stan Kroenke - Arsenal Serveti: 4 milyar dolar İş hayatına gayrimenkul alım satımıyla başlayan Kroenke, daha sonra Kroenke Sports Enterprises isminde bir şirket kurdu ve NFL'den St. Louis Rams, NBA'den Denver Nuggets, NHL'den Colorado Avalanche, AFL'den Colorado Crush, MLS'den de Colorado Rapids gibi kulüplerin hisselerini satın aldı. Kroenke, bu takımların yanısıra, Denver'daki Pepsi Center'ın da sahibi. 2007'de Arsenal hisselerinin büyük çoğunluğunu alan Kroenke, bunun için yaklaşık 1.2 milyar doları gözden çıkartmıştı. Milyarder notu: Kroenke, Wal-Mart zincirinin varisi Ann Walton ile evli. İkilinin toplam serveti yaklaşık 6 milyar dolar değerinde.
Joe Lewis - Tottenham Serveti: 4.2 milyar dolar Tavistock Group'un başkanı olan Lewis'in bu holdingi, 1975 yılında birçok yatırıma başladı ve şu anda 200'ün üzerinde şirketi bünyesinde barındırıyor. Enerji ve yakıt alanlarında birçok yatırımı bulunan Lewis, sezon öncesinde Tottenham için yaklaşık 150 milyon dolar harcamıştı. Milyarder notu: Lewis şu anda Aviva ismindeki görkemli yatında yaşıyor ve çalışmalarını burada sürdürüyor. Lewis aynı zamanda toplam değeri yaklaşık 1 milyar dolar olan bir sanat koleksiyonuna da sahip.
Malcolm Glazer - Manchester United Serveti: 4.5 milyar dolar Genç yaşında aile işini devralan New Yorklu Malcolm Glazer, başarılı yatırımlarıyla şirketi kısa sürede büyüttü. Glazer, alışveriş merkezlerinin sahipliğini ve yönetimini yapan First Allied Corporation isimli grubun CEO'luğunu da yapıyor. Spora dair ilk yatırımını 1995'de NFL takımlarından Tampa Bay Buccaneers'i alarak yapan Glazer, Manchester United'ı da 1.3 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Kulüp yönetimi ise oğullarına ait... Milyarder notu: Glazer, 1995'de Bucs için 192 milyon dolar ödemişti.
Roman Abramovich - Chelsea Serveti: 13.8 milyar dolar Petrol sektöründeki yatırımlarıyla ünlenen Abramovich, daha sonra çelik endüstrisine yöneldi. Geniş bir yat, uçak, araba ve ev koleksiyonuna sahip olan Abramovich, 2003 yılında Chelsea'yi satın alarak kulübe ciddi yatırımlar yaptı. Ülkesinde National Academy of Football isminde bir futbol akademisi kuran başarılı işadamı, yine Rusya'da 50'nin üzerinde futbol sahası yaptırdı. Milyarder notu: Abramovich, dünyadaki en zengin 10 Rus işadamı arasında.
Alisher Usmanov - Arsenal Serveti: 18.6 milyar dolar Rusya'nın en zengin işadamı olan Usmanov, metal ve maden sektöründe faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde bulunduruyor. Teknoloji dünyasında da önemli yatırımları olan Usmanov, Twitter'ın da büyük hissedarlarından birisi. (Apple ve Facebook hisselerini geçtiğimiz yıl sattı) Arsenal'in en büyük hissedarlarından olan Usmanov, yaklaşık bir buçuk yıl önce bir açık mektup yazarak kulübün iş modelini ve yönetim şeklini eleştirmişti. Milyarder notu: Usmanov, son olarak Alibaba adında bir internet şirketi kurdu.
Mansour bin Zayed Al Nahyan - Man City Serveti: 31.5 milyar dolar Net serveti yaklaşık 150 miyar değerinde olan bir aileden gelen Sheikh Mansour'un kendi servetinin büyük kısmı sahip olduğu petrol şirketinden geliyor. Bunun yanısıra Virgin Galactic (Uzay uçuşu şirketi), Daimler AG (Otomobil şirketi) ve Abu Dhabi Media Investment Corporation gibi şirketlerde de hisseleri bulunyuor. Yaklaşık 1.5 milyar dolar karşılığında 2008 yılında Manchester City'yi satın alan Mansour, bugüne kadar kulübe çok ciddi yatırımlar yaptı. Milyarder notu: İyi bir at binicisi olan Sheikh Mansour, kendi adına at yarışı festivalleri düzenliyor.