SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray yönetimi ibra edildi

Galatasaray Kulübü'ün yıllık olağan mali genel kurul toplantısında, konsolide borç alacak farkının 555 milyon 138 bin 860 lira (260 milyon 103 bin 481 ABD Doları) olduğu açıklandı.

Güncellenme: 18:28, 13/04/2014
Galatasaray yönetimi ibra edildi

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nde gerçekleştirilen genel kurulda, faaliyet ve denetim raporları okunurken, mali konularda ayrıntılı bilgilere yer verildi.

Galatasaray Kulübü’nün 2013 yılı sonu itibarıyla, alacaklarının 597 milyon 262 bin 859 lira, borç ve yükümlülüklerinin de 1 milyar 152 milyon 401 bin 719 lira olarak gerçekleştiği aktarılarak, konsolide net borç alacak farkının ise 555 milyon 138 bin 860 lira olduğu dile getirildi.

Bir önceki yılda 18,1 milyon dolar olan vadesi geçmiş borçların 23,6 milyon dolara yükseldiği görülürken, net kredi borcunun da 131 milyon dolardan 148,3 milyon dolar seviyesine çıkması dikkati çekti. Krediler karşılığında verilen toplam teminatların ise 634,1 milyon dolardan 406,2 milyon dolara gerilediği aktarıldı.

Teminatlardaki gerilemenin, VakıfBank’a olan kredi borcunun kapatılması nedeniyle 244,8 milyon dolarlık teminatın serbest kalmasından kaynaklandığı vurgulandı.

YÖNETİM İBRA EDİLDİ

Galatasaray Kulübü’nün yıllık olağan mali genel kurul toplantısında Ünal Aysal başkanlığındaki kulüp yönetim kurulu, 2013 yılı faaliyetleri için mali ve idari bakımdan ayrı ayrı ibra edildi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen kongrede, yapılan görüşmelerin ardından, kulüp yönetim kurulunun faaliyetleri mali ve idari açıdan ayrı ayrı oylamaya sunuldu. Üyeler, yönetim kurulu faaliyetlerini mali ve idari bakımdan oy çokluğuyla ibra etti.

Oylamaların ardından kürsüye gelen kulüp başkanı Ünal Aysal, üyelere teşekkür ederek, “Güveninizi aldığımız için yönetim kurulu olarak minnetimizi sunuyoruz. Teşekkür ediyorum” dedi.

Bu arada Denetim Kurulu da oy çokluğuyla ibra edildi.

SALONDA ŞAMPİYONLUK KUTMALARI

Toplantıda, Galatasaray Odeabank Kadın Basketbol Takımı’nın FIBA Avrupa Ligi şampiyonluğu coşkuyla kutlandı.

Kulüp üyeleri, sarı-kırmızılı takımın, Rusya’nın Ekaterinburg kentinde düzenlenen Sekizli Final organizasyonun finalinde Fenerbahçe ile yaptığı final karşılaşmasının son dakikasını barkovizyonda takip etti.

Üyeler, büyük heyecanla izledikleri mücadeleden Galatasaray Odeabank’ın 69-58 galip ayrılmasıyla büyük sevinç yaşadı ve salonda şampiyonluk tezahüratları yaptı.

Başkan Ünal Aysal maçtan sonra yaptığı açıklamada, “Muhteşem bir zafer. Galatasaray’a yakışır bir zafer. Beklediğimiz buydu. Çok güzel bir görüntü, keşke bunu her gün yaşayabilsek” diye konuştu.

GELİRDE TÜRK TELEKOM ARENA, GİDERDE SPORCU VE TEKNİK HEYET ÜCRETLERİ ZİRVEDE 

Galatasaray Kulübü ve bağlı ortaklıklarının 2013 yılı sonu itibarıyla konsolide finansal raporları üyelere takdim edilirken, 2013 yılında en yüksek gelirin Türk Telekom Arena’dan elde edildiği, giderde ise sporcu ve teknik heyet ücretleri zirvede yer aldığı görüldü.

Sarı-kırmızılı kulübün 491,9 milyon lira olarak gösterilen gelir tablosunda, 113,5 milyon lirayla Türk Telekom Arena VIP, loca ve sezonluk kart gelirleri en üst sırada yer aldı. Gelir tablosunda, Türk Telekom Arena’nın ardından yaklaşık 84 milyon lirayla GS Store, 74,1 milyon lirayla yayın hakkı gelirleri ve 68,3 milyon lirayla da UEFA Şampiyonlar Ligi gelirleri sıralandı.

Kulübün gider tablosunda, toplam giderin yüzde 60’ını aşan bir oranla sporcu ve teknik kadro ücretleri kalemi başı çekti.

Toplam 499 milyon lira olarak açıklanan 2013 yılı giderlerinde, sporcu ve teknik kadro ücretleri 303,5 milyon lira olarak gösterildi. 2012 yılında 232,6 milyon lira olan bu bu kalemdeki yüksek artış da dikkatleri çekti.

Galatasaray mali kongresinde gerginlik

 

 

Yayınlanma Tarihi:13:43,