SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü’nün yıllık olağan mali genel kurul toplantısında, Ünal Aysal yönetiminin görev süresi uzun süre tartışıldı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen genel kurulda, 2013 yılı haziran ayında yapılan erken seçimle ilgili İstanbul Valiliği Dernekler Masası’ndan gelen yazı ve çeşitli hukukçuların görüşleri üyelerle paylaşılarak, seçimin bir yıl için mi yoksa 3 yıl için mi yapıldığı konusu tartışmaya açıldı.

İstanbul Valiliği Dernekler Masası’ndan alınan görüşlerde dahi farklılık olması dikkati çekerken, yönetim kurulu üyesi Mehmet Karlı, geride kalan şubat ayında aldıkları son görüşün, yönetimi 3 yıl için seçildiği yönünde olduğunu aktardı.

Üyelerin yaptığı konuşmalarda farklı görüşler ortaya çıktı. Yönetimin bir karar değil, görüş istediğini vurgulayan bazı üyeler ise seçime gidilip gidilmeyeceği yönündeki kararı yönetimin kendisinin vermesi gerektiğini dile getirdiler.

AYSAL: “SEÇİM KARARI ALINIRSA BEN ADAY DEĞİLİM”

Genel kurul divan başkanı Duygun Yarsuvat’ın görüşmeyi kapattığının söylemesinin hemen ardından söz isteyen kulüp başkanı Ünal Aysal, şunları söyledi:

“Aslına bakarsanız biraz haksızlık ettim, özür dilerim. Belki daha önce gerçek niyetlerimi açıklamış olsaydım zaman kazanacaktık. Durum net. Geçen sene seçim yaptım ve bir seçim daha talep etme hakkı yok. Niyetim 2016’ya kadar devam etmek ve sonra aday olmamaktır. Bu sene seçim kararı alırsanız, ben aday değilim. Seçim olursa görev dönemi 2017 yılına uzayacaktır ve 2016 yılından sonrası için benim planlamamda Galatasaray yok.”

Aysal’ın konuşmasının ardından sarı-kırmızılı yöneticilerden Sedat Doğan ve Mehmet Karlı, genel kurul divan başkanı Duygun Yarsuvat’ın yanına giderek oylama yapması yönünde itirazlarda bulundular ancak Yarsuvat, gündemdeki maddenin bir görüşme olduğu, karar istenmediği gerekçesiyle böyle bir uygulamaya gitmedi.

Israrlarını sürdüren Doğan ve Karlı’ya sinirlenen Yarsuvat’ın, “Burayı soyunma odasına çevirdiniz. Yerinize oturun” sözleri duyuldu. Yarsuvat, görüşmeyi kapatarak başka konuya geçti.