SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Hürriyet'e açıklamalarda bulundu. Aysal, takımın son durumu ve yarın yapılacak mali genel kurulla ilgili de önemli bilgiler verirken, şampiyonluk yarışı ve transferlerle ilgili de konuştu…

İşte Aysal'ın söyledikleri…

Lider Fenerbahçe'nin 10 puan gerisindesiniz. Bu fark neden oldu?

– Galatasaray'ın ikincilikte olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Çünkü süreklilikte her yıl şampiyon olacaksınız diye bir şey yok. İlk 3 içinde olmak da bir sürekliliktir. Ama, Galatasaray için iki sene şampiyon olduktan sonra bu sene ikinci olmak kulağa hoş gelmiyor. Ancak, her sene de şampiyon olamazsınız.

Ligde 18 takım var. Herkes şampiyon olma hakkına sahip. Bazen istediğiniz oyuncuyu getirseniz bile olmazsa, olmuyor. Geçen sezon aynı dönemde Fenerbahçe ile baş başa yürüdük. Fenerbahçe sonradan tökezledi ve 10 puan geride bitirdiler. Bu sene biz tökezledik. Büyük kulüpler arasındaki rekabeti hiçe sayıp şampiyonluğu cepte sayamazsınız.

“BAŞARILAR İNSANI YORABİLİYOR”

Çileklerin gönderilmesi söz konusu olur mu?

– Fiyatını bulan her oyuncu kendisi de istiyorsa gider. Bizde sistem bu. Kendi futbol potansiyelimiz içerisinde yaratacağımız parayı yeni alımlarda kullanmak istiyoruz. Yoksa elimizdeki kadro ile en iyi planlamayı yapmayı hedefliyoruz. Fena bir kadroda yok elimizde. Sadece biraz yorgun bir kadro var. Alınan başarılar da yorabiliyor insanları…

“ESKİ BAŞKANLAR BU OLAYI YAŞIYOR”

Taraftar “istifa” diye bağırıyor. Ne diyeceksiniz?

– Olympiakos'un eski başkanı Kokkalis benim çok yakın dostum. Kendisinin bana 2 sene önce anlattığı bir hatırası vardı. Kayserispor maçında ‘istifa' seslerini duyduğum an onu hatırladım. Kokkalis başkanlığında Olympiakos 10 sene üst üste şampiyon olmuş. 11. sene ise ligi ikinci bitirmişler ve Panathinaikos'un arkasında kalmışlar. Aynı gece Olympiakos taraftarı Kokkalis'in evinin önüne kadar gelip istifa çağrısı yapmış. Bana göre toplumun büyük zaferlere alıştığı süreçten sonra doğal olarak verdiği bir reaksiyon. Üzülmedim, endişelenmedim. Bütün eski başkanlarımızın yaşadığı sıradan bir olay bu.

Mancini, Türkiye'den ayrılacak mı?

– Bana böyle bir şeyi ne söyledi, ne de hissettirdi. Ne de böyle bir endişesi olduğunu söyledi. Bunu ben de okudum ve inanamadım. Benimle çok samimi ve çok rahat şekilde konuşuyor. Bir endişesi olsa önce bana söylerdi gibime geliyor.

DROGBA GİDEBİLİR

Drogba “Önceliğim İngiltere ya da ABD” yanıtını size verdi. Ayrılık yakın mı?

– Bu işi ay sonunda netleştireceğiz. Kendisine “Kalırsan 1 yıl daha senin kontratını uzatmayı düşünürüm” dedim. “Çocuklarımın tahsil ve lisan sorunu var. Ailemle görüşmeliyim” dedi. Kariyerinin sonuna geldiği için hayatının bundan sonraki planlamasını başka bir yerde yapmayı düşünebilir. Şu an ne söylesem boş.

Mali Genel Kurul'da yapılacak olan erken seçim oylamasını, bir güven oylaması olarak değerlendirebilir miyiz?

– Bu Genel Kurul'daki gündem maddelerin tamamı olayı netleştirmeye dönüktür. Genel Kurul üyelerinin demokratik olarak durumlarını netleştirmelerini istiyoruz. Hukuki olarak seçim 2016'dadır. Tercihim 2016'ya kadar işimi yapmak. Bu kararı Genel Kurul verecek. Her tereddüt bizi zehirler. Seçim isteniyorsa hemen seçim için çalışma yapacağız. Genel Kurul'dan çıkacak karar benim için aynı zamanda bir ‘güven' kararı olacak.

“TASARRUF SENESİNE GİRİYORUZ”

Bütçeyi yüzde 15 düşük tutmaktan bahsettiniz? 2015 için yorumunuz ne olur?

– Galatasaray için 2014-15 sezonu için tasarruf senesi olacak diyebiliriz. Çünkü biz Galatasaray'ın 2011 senesinden sonra marka değerini koruması, sportif başarıya yeniden ulaşması adına deyim yerindeyse biraz gaza bastık. Biraz fazla yüklendik. Avrupa'nın ilk 10 takımı arasına girme yönünde ilerliyoruz. Birçok Avrupa kulübünü inceledim. Emin olun Galatasaray'ın ilk 10 takım arasına girme şansı yüzde 80.

Yayınlanma Tarihi:10:31,