SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erkekler sırıkla atlamada 6,06 metreyle tüm zamanların en iyi 3. derecesinin sahibi Avustralyalı Steve Hooker, aktif spor kariyerini noktaladı.

Avustralya Atletizm Federasyonu’nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 2009’da ABD’nin Boston kentindeki bir salon etkinliğinde yaptığı 6,06 metrelik atlayışla Renaud Lavillenie (6,16 metre) ve Sergey Bubka’nın (6,15 metre) ardından tarihin en iyi 3. derecesini elinde bulunduran 31 yaşındaki Hooker, emeklilik kararı aldı.

2008 Pekin Olimpiyatları, 2009 Berlin Dünya Şampiyonası ve 2010 Doha Dünya Salon Şampiyonası’nın altın madalyalı ismi Hooker, fiziksel açıdan iyi durumda olsa da zirveye oynamak için yeterli zihinsel güce sahip olmadığını belirterek, “Gelecekte ne istediğimi düşündüm ve hayatımın sonraki aşamasına geçmeye karar verdim. Bundan sonra atletizmin son 15 yıldır yaptığı gibi keyif veren yeni şeylere odaklanmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Rus orta mesafe koşucusu Yekaterina Kostetskaya ile evli Avustralyalı sporcu, ailesinin önceliği olduğunu dile getirerek, “Baba ve eş olmak harika bir duygu. Artık Katya’yı desteklemek için daha fazla zamanım olacak” değerlendirmesini yaptı.