SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaraylı taraftarlar, sarı-kırmızılı futbolcu Felipe Melo’nun Fenerbahçe derbisindeki hareketi nedeniyle Etik Kurulu’na sevk edilmesini ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’i protesto etmek amacıyla TFF binasına yürüdü.

Maslak’ta bulunan İTÜ Metro İstasyonu önünde toplanarak buradan İstinye’deki TFF binasına kadar yürüyen yaklaşık bin kişilik taraftar grubu, pankartlar açıp, tezahüratlarda bulunarak tepkilerini dile getirdi.

Üzerinde, “Türkiye’dir Galatasaray”, “Yedirmeyiz”, “Kararlara saygı duymuyoruz”, “Şike in, dürüstlük out”, “Türkiye Futbol Fenerasyonu”, “Durdursanıza Galatasaray’ı”, “Şike aklama federasyonu. Defol!” yazılı pankartlar taşıyarak, “Yeter Yıldırım Demirören” ve “Federasyon istifa” tezahüratları yapan taraftarlar, yoğun güvenlik önlemleri altında federasyon binası önüne kadar gelerek, burada toplandılar.

Yürüyüşü düzenleyen Galatasaray taraftar grubu UltrAslan’ın başkanı Veysel Giley, TFF binası önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, “Buraya her seferinde gelmemizin keşke ana sebeplerinin başında şikayet olmasaydı. Keşke teşekkür konuşması yapabiliyor olsaydık. Geldiği günden itibaren Galatasaray düşmanlığını körükleyen, atandığı günden itibaren yaptığı her icraatı skandal olan TFF Başkanı ve kurulları, Galatasaray düşmanlığını körüklemişlerdir” dedi.

“TFF ve kurullarının, yurt içi ve yurt dışında tüm yargı kuruluşlarında şike yaptığı tescillenen Fenerbahçe ile suç ortaklarını aklamayı kendilerine birinci vazife olarak gördüklerini üzüntüyle izlemekteyiz” ifadelerini kullanan Giley, “Şike olayında hesap vermesi gereken, ani bir kararla atanarak TFF Başkanlığı’na gelen birinin, etik değerlerden bahsetmesi hepimizi derinden üzüyor. Gülünç duruma düştüğünün de farkında bile değil” diye konuştu.

Giley, açıklamasında daha sonra şunları kaydetti:

“Yıldırım Demirören, Fenerbahçesini kurtarmak için hukuka aykırı eylemler dahil birçok çaba sarf etmiştir. Bu çaba uğruna, Türk takımlarının gerekirse uluslararası futbol arenasında dahi müsabakalara katılmamasını göze alabilecek kadar Galatasaray düşmanlığı yapmıştır. Hakeme küfreden, rakip oyuncuya edep yerlerini gösteren, Kasımpaşa Kulübü’nün hocasına ve yönetimine küfür eden futbolcuyu etik sayan, Melo’yu ise dilini çıkardığı için Etik Kurulu’na sevk eden bir insanın yaptıklarının ne kadar çelişkili olduğu hepinizin malumu. Biz buraya sadece Melo için gelmedik. Bizim derdimiz, futbolu yöneten insanların düşmanlığın önüne geçmesi. Buraya yürümeyen takım taraftarı kalmadı. Fakat bunlara kulaklarını tıkayan bir federasyon başkanı var.”

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Sarı-kırmızılı taraftarların yürüyüşü esnasında polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Yürüyüşün başladığı noktadan itibaren herhangi bir taşkınlık olmaması için çaba harcayan güvenlik güçleri, TFF binası önünde de 2 adet TOMA ve çok sayıda polisle önlem aldı.

Yürüyüş ve TFF binası önündeki toplanma sırasında herhangi bir olay yaşanmazken, az sayıda yabancı madde atılması üzerine de taraftarlar kendi içlerinde birbirlerini uyardılar.

Taraftarlar, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

Yayınlanma Tarihi:17:20,