SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Heyecanlandıran ‘Türkiye’ iddiası

İngiliz Daily Express Gazetesi “Türkiye, Euro 2020 yarışını kazandı” başlığıyla verdiği haberde “İngiltere, Euro 2020 yarı finalleri ve finallerinin evsahipliği için Türkiye ile girdiği yarışı kaybetmiş görünüyor” ifadesi kullanıldı.

Güncellenme: 12:53, 11/04/2014
Heyecanlandıran ‘Türkiye’ iddiası

UEFA, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı birçok ülkede organize etmeye karar verdikten sonra Türkiye yarı finaller ve finalin organizasyonu için en kuvvetli adaylardan biriydi. Türkiye'nin bu üç maça ev sahipliği yarışında ne kadar önde olduğunu en ciddi rakiplerden İngiltere de kabul etmiş görünüyor.

Daily Express Gazetesi'nin “Türkiye, Euro 2020 yarışını kazandı” başlığıyla verdiği haberde “İngiltere, 2018 Dünya Kupası ev sahipliğini Ruısya'ya kaptırdıktan sonra 2020'nin son etabı için de Türkiye'ye geçilmiş görünüyor. Hem de rakibin imajını ciddi zedeleyen şike skandallarına rağmen” ifadesi kullanıldı.

13 şehirde düzenlenecek organizasyonun nihai ev sahiplerinin Eylül'de belirleneceği hatırlatılan haberde, “32 ülke ev sahipliğine ilgi gösterse de, bu sayı 25'e inmiş durumda. İngiltere Federasyonu hem grup hem de yarı finaller+final için iki ayrı dosya verdi. Ama 2016'yı bir oyla kaybeden Türkler, Euro 2020'in son üç maçının İstanbul'da oynanacağına dair yeşil ışığın yakıldığını söylüyor” denilerek TFF Başkanvekili Servet Yardımcı'nın, “İki yarı final ve finali alacağımızı düşünüyoruz. Son üç turnuvaya adaylığımızın ardından bunu hakettik. UEFA Başkanı Michel Platini de dosyalarımızın çok başarılı olduğunu söyledi. İngiltere, son dönemde iki Şampiyonlar Ligi finali aldı. Futbol, oyunun gelişimi için Avrupa'nın bizim yer aldığımız bölgesine doğru genişlemeli” ifadelerine yer verildi.

Gazete “İngiltere Federasyonu, 2020'deki kaybın 2024 veya 2028 için bütün organizasyonu almada lehine olacağını düşünüyor” yorumunu yaparken İngiltere Federasyonu'ndan bir yetkilinin “Türkiye yarı finaller ve final için favori görülse de biz hangi paketi alırsak alalım mutlu olacağız” sözlerine de yer verdi.

Euro 2020 Finali’nin Türkiye’ye verilmesi halinde, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmasına kesin gözüyle bakılıyor…

Yayınlanma Tarihi:12:49,