SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, Antalya’nın Belek beldesinde devam eden 12. SportAccord Kongresi’nde, açıklamada bulundu.

A Milli Basketbol Takımı’nın başına getirilen Ergin Ataman’ın, yıllardan beri Türkiye’de ve yurt dışında başarıyla koçluk yaptığını vurgulayan Demirel, “Kan değişimi mutlaka işe yarar. Ergin Ataman oyuncuları yakından tanıyor” dedi.

Dünya Şampiyonası’nda iddialı olmak istediklerini belirten Demirel, “Grubumuzda ABD ile eşleştik. Şampiyona bizim için 2010 Dünya Şampiyonası finalinin rövanşı anlamında başlayacak. Umarım oyuncularımız sağlıklı ve formda olurlar ve yeni teknik kadromuzla birlikte bir önceki final heyecanını yaşarız. Olmazsa en büyük hedefimiz ilk 4’e girmek” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA ŞAMPİYONASI’NDA FİNAL OYNAMAK İSTİYORUZ”

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın 27 Eylül-5 Ekim tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da düzenleneceğini hatırlatan Demirel, “Kadın basketbolu son yıllarda çok hızlı gelişiyor. 2011’de kazandığımız Avrupa ikinciliğinden sonra olimpiyatlara katıldık ve beşincilik ede ettik. Son Avrupa Şampiyonası’nda 3. olduk. Bu yıl da evimizdeki Dünya Şampiyonası’nda final oynamak istiyoruz” dedi.

Kadınlarda kulüp bazında da çok iyi sonuçlar alındığını kaydeden Demirel, “Rusya’da devam eden FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Sekizli Finalleri’nde 3 takımımız grupta yer aldı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Kayseri KASKİ, kadın basketbolunu Avrupa düzeyinde çok iyi temsil ediyorlar. Bu hafta sonu yapılacak finalde inşallah bir Türk takımının oynamasını ve kazanmasını diliyoruz” diye konuştu.

12. SportAccord Kongresi’nin önemine değinen Demirel, “FIBA her sene olduğu gibi kongrede yer alıyor ve Kadın ve Erkek Dünya Şampiyonaları’nın tanıtımını yapıyor. Gerçekten çok güzel bir organizasyon” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:11:17,