SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

E-rant

10 Nisan 2014

E-mail, e-ticaret, e-devlet derken iyice insanlıktan çıktık; e-insan olduk! Şimdi bir de başımıza e-bilet çıkardılar. Amacı güvenlikmiş! “Taraftarı fişliyoruz” demiyorlar da güvenlik diyorlar. Üstüne üstlük bir de taraftarın cebine göz dikiyorlar.

İşin “altyapısına” bakarsanız zaten olayın bir güvenlik değil, rant meselesi olduğunu anlarsanız. Nasıl mı? 3-5 dakikanız varsa yazıyı okup anlayabilirsiniz; basit bir şekilde anlatmaya çalışalım…

Öncelikle e-bilet almanız için 25 lira kart ücreti ödemeniz gerekiyor. Ve bunu her yıl tekrarlıyorsunuz. Amacı sadece güvenlik olan bir kart, neden her sene yenilensin? E-bilet alan bir taraftar, her sene adını soyadını mı değiştiriyor? Neden her sene 25 lira?

E-biletinizi kredi kartı olarak da kullanabiliyorsunuz ve alışveriş faizini e-bilet aldığınız Passolig firmasına ödemiş oluyorsunuz. Taraftar güvenliği ve kredi kartı kullanım kolaylığının uyumu!

Taraftarı o kadar düşünüyorlar ki, güvenlik (!) gerekçesiyle e-biletinizle toplu ulaşım araçlarını kullanmanıza bile izin veriyorlar. (Şimdilik Gaziantep, Kayseri, Kütahya, Düzce, Aksaray illerinde) Tabi ki parasıyla!

Neden Çalık grubu! E-biletle birlikte taraftarı öldürüp, arkasından kısa bir Fatiha okuyacaklar ve yeni nesil seyirciyi yaratacaklar! Yıllarca övündükleri Türk takımlarının taraftar kitlesinin ardından bir bardak soğuk su içecekler; ellerine geçen paraları sayarken!

Artık taraftarın bilet koleksiyonu yapmasına bile izin vermeyecekler. Çünkü ortada bilet olmayacak!

Peki e-biletle birlikte güvenliği tam olarak sağlayabilecekler mi? Mesela Tolga Zengin’in yüzüne lazer tutan adam (!) e-bilet sonrası o lazeri tutmayacak mı? “Tutanı bir daha içeri almayacaklar” cevabını verenleri duyar gibiyim. Belki bir daha almayacaklar ama sonuçta lazer tutulmuş olacak ve başka biri, başka zaman yine tutacak.

Ya da sahaya atlayan adam ” e-biletim var, ben sahaya atlamayayım” mı diyecek? O adam sahaya atlayıp Fernandes’e vurduktan sonra “ama e-bileti var, bir daha içeri giremez” diye kendimizi mi avutacağız?

Bir de e-biletleri neden Passolig firmasının (bu ismi bulmak için çok uğraşmışlar mı?) sahibi Çalık grubu satıyor? İnsanın aklına geliyor işte: Neden Çalık grubu?

Futbolun halk için olduğunu, halkın bir eğlencesi olduğunu unutmamak gerekir. Endüstriyel futbolun, bizim çocukluğumuzda bildiğimiz futbolu ne kadar çirkinleştirdiğini her zaman görüyoruz. Endüstriyel futbolun bir parçası olan e-bilete de bu yüzden karşı çıkıyoruz!

Bir elinizde sosisli sandviç, diğer elinizde içecek, cüzdanınızda e-biletle maç izlemek mi; yoksa bir elinizde atkı, diğer eliniz arkadaşınızın omzunda, dilinizde “Gündoğdu” ile maç izlemek mi? Karar sizin…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek