SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Teknik Direktörü İrfan Buz, Bursaspor TV’de katıldığı programda, sezon sonunda ligde ve kupada hedefe ulaşabilmek adına çok çalıştıklarını söyledi.

Christoph Daum’un görevden ayrılmasının ardından Galatasaray ile deplasmanda oynadıkları Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında yeşil-beyazlı takımın başında sahaya çıktığını hatırlatarak, “Bu karşılaşmada skoru 2-0’dan 2-2’ye getirmek çok önemliydi. Burada şimdi bir şansımız var. Benim için mutluluk buydu. Benim yerimde Abdullah Avcı veya Baliç olabilirdi. Onlara avantajlı bir skor bırakmak istiyordum” diye konuştu.

Buz, Bursaspor camiasının yapısını Almanya Bundesliga takımlarından Schalke 04 ve Borussia Dortmund’a benzettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“2010 yılında Bursaspor şampiyon olduğunda çok mutlu oldum. Dedim ki ‘inanılmaz bir mücadele ve Bursa şehri şampiyon oldu ve nasıl şampiyon olduğunu herkes gördü.’ İçimden gerçekten ‘helal olsun’ demek geldi. Bursa’ya geldiğimde şöyle bir durum ortaya çıktı. 40 yıldan beri Almanya’da olduğum için orayla kıyaslıyorum. Almanya’daki takımlarla kıyasladığınızda Bursaspor ne bir Bayern Leverkusen ne de Bayern Münih. Ben Bursaspor’u Schalke 04 ve Borussia Dortmund’a benzetiyorum. Bursa, tamamen Bursaspor’a odaklanmış bir kent. Bursaspor yenildiğinde insanların üzüldüğünü hemen görüyorsunuz. Bu yapıya yakın olduğum için bunu çok iyi anlıyorum. Ben taraftarlarımızı çok sevdim. Geri bildirimleri alıyorum. Onlara layık olmaya çalışıyorum. Benim için Bursaspor çok büyük bir kulüp ve çok güzel bir futbol şehri. Takıma yeni gelen arkadaşlarımıza şunu söyledim; Bursaspor’da oynamak için savaşçı, arzulu, istekli olacaksınız ve formanın hakkını vereceksiniz. Bursa’da futbol oynamak o kadar kolay değil. Eğer bu unsurları taşıyorsanız ve istekliyseniz taraftar sizi bağrına basar. Tamamen bu şehrin yapısına uygun futbolcuların transfer olması lazım. Altyapıdan çıkan çok iyi çocuklarımız var. Zaman zaman onlara şans vermek istiyorum. Ağabeyleri ile tamamen takım olgusunu yaratmak gerekiyor. Sonra felsefeye ihtiyacımız var. Bize uyan, kendi futbolcularımıza uyan ise kesinlikle basan, ne olursa olsun oyuna hakim olmak isteyen, ısıran, çabuk oynayan, dikine oynayan, topu kaybettikten sonra basma sürecinin en kısa süreye indirilmesi en idealidir. Bu sistem de Bursa’nın yapısına uyuyor. Bu yüzden Dortmund ile kıyaslıyorum.”