SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şike iddiaları, Zenit kulübünün eski oyuncusu Erik Hagen’in bir gazeteye verdiği röportajla ortaya çıktı.

Rus ekibinde 2005-2008 yılları arasında görev yapan Erik Hagen, verdiği röportajda kendisinin ve bir arkadaşının galibiyet primi olarak aldıkları 7.200 Pound’un 1.800 Pound’luk kısmını hakeme verdiklerini itiraf etti.

Norveç gazetesi ‘VG’ye konuşan 38 yaşındaki defans oyuncu, ”Takımdaki bir arkadaşımız hakemi tanıyordu. Galibiyet başına 12 bin dolar prim alıyorduk. Maçtan önce takımdan biri, her birimizin 3.000 Pound vermesi gerektiğini; böylece takımın maçı kazanacağını söyledi” dedi.

Hagen şöyle devam etti:

”Bunun yanlış olduğunu, buna ihtiyacımız olmadığını ve diğer takımdan daha iyi olduğumuzu söyledim. Ancak diğer oyuncular bunu kabul etti”

İlk açıklamasında net bilgi vermeyen Hagen, sonradan Rus ITAR-TASS haber ajansına, bu maçın 2005’teki Vitoria Guimaraes karşılaşması olduğunu söyledi. O mücadeleyi, Sırp hakem Dejan Delevich yönetmişti.

”Maçtan sonra aldığım primden 3.000 Pound’u ben de hakeme verdim. Bir takım arkadaşım maçtan sonra bana gelerek bunun bir daha olmaması gerektiğini söyledi”

Hagen’in bu röportajından sonra UEFA yetkilileri harekete geçti.

Bir UEFA sözcüsü, ”Erik Hagen’in röportajından haberdarız. Alınmış bir disiplin kararı olmadan bu tarz spesifik bir konuda yorum yapamayız; fakat UEFA’nın şikeye karşı mücadelesinde sıfır tolerans prensibinin gerekleri yapılacaktır” şeklinde konuştu.

2008 yılında oynanan finalde Zenit, Rangers’ı 2-0 mağlup etmişti.

Eurosport