SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galibiyetin mimarı Melo

DERBİLER bir anlamda psikolojik karşılaşmalardır. Kafa olarak maça daha iyi hazırlanan, kazanmayı daha çok isteyen taraf genelde istediğini alır. Türk Telekom Arena'da iki takım arasındaki psikolojik derbinin galibi Galatasaray oldu.

FİZİK ve moral olarak kendilerinden daha iyi olan Fenerbahçeli futbolcuları tuzağa çektiler, sarı-lacivertliler de buna zemin hazırladılar. Sakin kalması, itiş-kakıştan uzak durması, mümkün olduğunca topa sahip olup rakibinin moralini bozması gereken Fenerbahçe, sanki ölüm kalım maçına çıkıyormuş gibi başladı maça. Gereksiz fauller, anlamsız tartışmalar, bozulan moraller, gerilen sinirler…

GALATASARAY'A dün galibiyeti getiren isim Felipe Melo idi. Önce Sneijder'e asist yapıp golü hazırladı. Ardından Emre'nin üzerine oynamaya başladı. İkili arasındaki sinir harbini kazanan Melo, Emre'nin gördüğü kırmızı kartın mimarıydı. Melo, 87'de ikinci sarı karttan atıldı ama o dakikaya kadar üzrine düşeni yapmıştı.

GALATASARAY, oynaması gerektiği gibi oynadı. Sahaya iyi yayıldı, hücum pres yapıp Fenerbahçe'yi uzun top oynamaya zorladı, kanatları kapatıp Caner ve Gökhan tehlikelerine set çekti. Melo, neredeyse her topu kesti. Selçuk İnan ile Yekta Kurtuluş hem iyi alan daralttı hem kritik hamleler yaptı.

FENERBAHÇE ise sezonun en etkisiz futbollarından birini sergiledi. İlk 45 dakika boyunca Muslera'yı zorlayacak tek atak geliştiremedi. Kanatlar iyi çalışmazken, orta alanda oyun kuracak futbolcu olmaması nedeniyle Fenerbahçe sürekli uzun top oynamaya mahkum kaldı. Bunlar da Emenike'yi çok yıprattı. Sow'un da çok etkisiz kalması Fenerbahçe'nin gücünü iyice azalttı.

SONUÇ olarak daha çok isteyen takım derbiyi kazandı. Şampiyonluk yarışından uzaklaşan Galatasaray, bu galibiyetle ikincilik mücadelesinde avantaj yakaladı. Ayrıca hayal kırıklığıyla geçen sezonda alınan Fenerbahçe galibiyetiyle taraftarlardan bir anlamda özür dilendi. Fenerbahçe ise hem derbiyi kaybetti hem de 5 oyuncusunun cezalı duruma düşmesiyle bir darbe daha aldı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek