SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’de haftanın en önemli maçında Galatasaray, sahasında Fenerbahçe’yi ağırlayacak. Dev maç öncesi Sporx’e değerlendirmelerde bulunan Türkiye’nin en önemli spor yazarları birbirinden farklı yorumlar yaptı.

“FAVORİ GALATASARAY”

“Her şeyin olabileceği bir derbi. Galatasaray tarafından bakarsak kaybettiğinde sahanın kapatılabileceği, büyük olayların çıkabileceği, seçime gidilebileceği, Mancini’nin istifa edebileceği gibi ucu açık sonuçların olabileceği bir derbi olabilir. Fenerbahçe için ise sadece şampiyonluğa gidilen yolda alınmış bir darbe olarak görülecektir ve sonrasında da yoluna devam edecektir. Hangi açıdan bakarsak bakalım bu derbinin kaybeden tarafını daha fazla yaşayacak olan Galatasaray olacak.

“Bunu ne denli iyi veya kötü yaşayacağına karar verecek olan ilk planda Mancini, sonra oyuncular ve daha sonrasında da taraftarlar. İç sahada olduğu için tabiki Galatasaray bir adım önde gösterilebilir. Ama Fenerbahçe’nin özellikle bu maça has olmayan Trabzon deplasmanındaki sakinliğiyle sahada olacağını öngörmek çok da yanlış olmaz. Hem kaybetse bile bir sıkıntı yaşamayacak olması, hem sakin kaldığında işlerin kendi lehine çevrilebileceğini iyi bilmesi ve bunun da sonucunu her açıdan almış olması da Fenerbahçe için avantaj.”

“Kilit oyuncuların orta sahalar olacağını düşünüyorum. İki tane agresif ve aynı zamanda da takımlarını ileri taşıyabilecek iki tane oyuncu var. Biri Emre, diğer de Melo. Bu oyuncuların kırmızı çizgiye ne kadar yaklaştıkları veya o kırmızı çizgiyi aşıp aşmayacaklarının cevabı bence belirleyici olacak. Çünkü bu oyuncular maça konsantre olduklarında takımlarının çehresini değiştiriyor.”

“GALATASARAY’IN KAZANMASI KOLAY DEĞİL”

“Derbiler her zaman normal maçlardan farklı olur. Şampiyonluk yarışını etkilemese de derbiler oynayan takımların geleceklerini etkileyebilirler. Bu da öyle bir maç. Şampiyonluk konusunun çok uzak olmasına rağmen alınacak galibiyet ya da mağlubiyetin önemli sonuçlar getireceği bir maç olacak. Fenerbahçe şampiyonluğa çok yakın, yenilse bile çok yakın.”

“Fenerbahçe’nin son dönemde sahadaki duruşu da Galatasaray’dan çok daha iyi. Fakat takımlar derbi maçlarda özellikle kendi sahalarında farklı performanslar sergileyebiliyor. Ama Galatasaray’ın bu işi yapabilmesi çok kolay gözükmüyor. Hele muhtemelen Drogba’sız çıkarsa. Kadro kalitesi olarak Fenerbahçe’yi yenebilecek güçte ama teknik direktör ve oyuncularu itibariyle en ufak bir sıkıntıda işlerin ters gidebileceği bir psikolojisi var Galatasaray’ın.”

“Galatasaray’ın kazanması çok kolay değil, kazanabilmesi için çok farklı bir performans göstermesi lazım. Tahmin yapabilmek çok zor ama bu maçın berabere bitme olasılığının az olduğunu düşünüyorum. Galatasaray’ın en azından 2.’lik şansını güçlendirmesi için bu maçı mutlaka kazanması gerekiyor. Fenerbahçe’de Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Emmanuel Emenike, Moussa Sow. Galatasaray’da ise Felipe Melo, Fernando Muslera, Burak Yılmaz, Wesley Sneijder ve oynarsa Didier Drogba.”

“TABELA FENERBAHÇE DİYOR”

“Sinirlerin kat sayılarının çok yüksek olacağı bir derbi öngörüyorum. Onun dışında bir beraberlik çıkma ihtimalini çok yüksek görüyorum. 0-0 ya da 1-1 gibi bir sonuç. Esas gerginliğin maçın sonunda çıkabileceğini düşünüyorum. Ev sahibinin herhangi bir kaybı tribünlerin kendi içinde, kendi oyuncusuna, yönetimine tepkisini çekecektir. Deplasmana gelenin galibiyeti de ister istemez şımarık hareketler yapılacağı için Galatasaray’ın hiç kapanmayan sahasını bu maçta kapattırmaya yönelik manipülasyonlar haline dönüşecektir.”

“Tabela Fenerbahçe diyor ama şunu söyleyelim; Sıfır kornerle hiç ceza alanına girmeden galip gelen Fenerbahçe’yi de yaşadık biz. Bu tür maçlarda bir gol atarsınız, kartları görürsünüz, her an herşey olabilir. Bence Felipe Melo ve Raul Meireles’in kart görüp görmemesi.. Oyunları değil de sinirleri veya hareketleri hakemin nasıl yorumlayacağı…Kilit orada.”

“KALECİLER KİLİT”

“Galatasaray için çok şey kaybedeceği bir derbi olmasından ötürü gergin bir derbi bekliyorum. Mancini’nin Fenerbahçe analizi ne kadar doğru ise Galatasaray’ı sahaya süreceği 11, bundan öncekiler gibi şaşırtıcı olmamalı. Tribünler de bu senenin sonuçları ne olursa olsun bu takımı yıpratacak şeylerden kaçınmalı. Derbinin favorisi Galatasaray’dır. Kaleciler Fernando Muslera ile Volkan Demirel ve her iki takımın merkez oyuncuları kilit oyuncular olacaktır.”

“DROGBA DAMGA VURUR”

“Galatasaray’ın üstünlüğü altında geçecek bir derbi olacağını düşünüyorum. Fenerbahçeli futbolcuların puan farkı nedeniyle zihinsel olarak yeterince konsantre olacaklarını düşünmüyorum. Çok kıymetli bir ikincilik için Galatasaray’ın kazanma zorunluluğu var. Yönetimin ve başkanın özel terapileri, futbolcuların camianın ne gibi beklentiler içinde olduklarını bilmeleri Galatasaray’ı bu derbide galibiyete daha yakın gösteriyor.”

“Fenerbahçe zirveye takım halinde oturdu ama başarının hamallığını Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Caner Erkin, Mehmet Topal, Moussa Sow, Emmanuel Emenike ve Dirk Kuyt yapıyor. Galatasaray’da şampiyonluk yaşamış oyuncuların özellikle Fernando Muslera, Emmanuel Eboue, Semih Kaya, Hakan Balta, Selçuk İnan ve Felipe Melo’nun ön plana çıkacağını düşünüyorum. Eğer oyanayacak duruma gelip zihinsel olarak hazır olursa tıpkı Beşiktaş deplasmanında olduğu gibi Drogba’nın skora ve derbiye damga vuracağını düşünüyorum.”

“GERGİN MAÇ OLACAK”

“Sert bir maç olacağını düşünüyorum. Bol kartlı ve sert bir maç olacak. Gergin bir psikolojide oynanacak. Biraz daha rahat olan taraf Fenerbahçe ama maçın atmosferinin genel anlamda trbünlerinde gergin olacağından dolayı biraz gergin geçeceğini düşünüyorum.”

“Fenerbahçe’nin son 2 hafta ortaya koyduğu oyun iyi olmakla birlikte Galatasaray, kaybettiği Kayserispor maçı dahil iç sahada iyi futbol oynuyor. Kayserispor maçını kazanabilirdi. Özellikle Dünya Kupası’na gidecek futbolcuların maça daha konsantre olacaklarını düşünüyorum. Sanki beraberliğe yakın bir maç gibi duruyor. Kaleciler; Volkan Demirel ve Fernando Muslera ön plana çıkacaktır.”

“GALATASARAY GALİBİYETE MECBUR”

“Bir yanda Şampiyonlar Ligi yarışı ve kulübün oradan elde edeceği büyük gelir, bir yanda Mancini'nin, futbolcuların ve belki de Aysal yönetiminin kaderi… Şu anda somut ve soyut tüm koşulları Galatasaray'ı galibiyete mecbur kılıyor. Dolayısıyla Sarı-Kırmızılılar'ın daha agresif, daha riskli ve stresli bir futbola yöneleceklerini, buna mukabil Sarı-Lacivertliler'in de sakin kalarak bu durumu avantaja çevirmek isteyeceklerini düşünüyorum. “Kıran kırana derbi” söyleminin tek taraflı olarak işleyeceğini tahmin ediyorum.”

“Bu maçların hiçbir zaman ve hiçbir koşulda favorisinin olmayacağı, olamayacağı geçmişte bir çok kez ispatlanmıştır. Fenerbahçe istim üstünde, Galatasaray ise iç barışını kaybetmek üzere… Bunların hepsini bir kenara koyun., unutun.. Fenerbahçe'yi avantajlı kılan tek şey Galatasaray'ın kazanmaya mecbur oluşu dolayısıyla risk almak zorunda olmasıdır. Bu sinir harbinde kırmızı kart değil “kartlar” da çıkabilir.”

“Galatasaray'da düşüş yaşayan ve eleştirilerin odağına oturan Selçuk ve Sneijder ile Muslera maça damga vurabilir. Fenerbahçe'de de Topal, Emre, Emenike ve Volkan öne çıkabilir. Bu futbol bayramında hangi futbolcu ve teknik adam öne çıkarsa çıksın da, hakemler, tribün teröristleri ve yöneticiler çıkmasın!”

“GALATASARAY’DA YENİ SAÇMALIKLAR GÖRECEĞİZ”

“Bu derbi adı Fenerbahçe – Galatasaray olduğu için klasik adıyla derbidir. Her iki takımın pozisyonu itibarilye bu derbi değil, sıradan bir lig maçıdır. O nedenle bundan evvelki yıllarda gördüğümüz çetin bir derbi değil bence. Çok ciddi, çağımızın ölçülerine uymayan saçmalıklarla sahaya çıkmasını beklediğim bir Galatasaray var. Klasikleşmiş, ezberlenmiş, ön taraftaki oyuncuların maharetiyle ligi çoktan bitirmiş bir Fenerbahçe.”

“Belki de Galatasaray cephesinde bugüne kadar yaşadığımız saçmalıkların çok ötesinde yeni saçmalıklarda görebiliriz. Son 2 sezonun şampiyonu, geçen sezonun Şampiyonlar Ligi çeyrek finalistinin bu hale getirdiği için Mancini ve etrafındaki, “Ne büyük Hoca geldi” diyenlerin bir kere daha düşünmesi gerekiyor. Fenerbahçe’de ise öndeki 4 oyuncu futbolu bırakmadıkça ya da takımdan gitmedikleri sürece Türkiye’de hiç bir takımın Fenerbahçe’yi yenebileceğini düşünmüyorum.”

“Derbilerde favori olmaz denir ya, ben de diyorum ki; Mancini’nin kafasıyla Galatasaray 100 maç oynasa Fenerbahçe’yi 1 kez yenemez. Ben daha ligin 8. haftasında Fenerbahçe’nin 15 puan farkla şampiyon olacağını ve puan farkı 5’e indiğinde de bu fikrimin devam ettiğini söyledim. Galatasaray’da Semih hariç hiç bir oyuncunun öne çıkabileceğini sanmıyorum. Ama Fenerbahçe’de Raul Meilres, Gökhan Gönül, öndeki 3’lüden biri, ikisi hatta üçü birden çıkabilir. Çünkü bu öyle bir maç.”

“GERGİNLİK FENERBAHÇE’YE YARAR”

“İki takımın da rahat çıkması gereken bir maç. Birinin kaybedecek diğerinin ise bu maç için çok büyük beklentileri yok. Bu bize futbol vaadi olarak geri dönmeli. Çünkü bu maç, bu derbi Türkiye’nin en büyük derbisi olarak bize çok az futbol, bol bol gerginlik verdi. Bu sefer tam tersi olması için bir fırsat olabilir.”

“Şu an form düzeyleri, oynanan oyun bunların hepsine baktığımızda Fenerbahçe, Türkiye’de ligindeki herhangi bir takım karşısında ağır basar. Ama Galatasaray şu anda potansiyelinin çok altında oynayan bir takım. Yüksek potansiyele çıktığında da Şampiyonlar Ligi’nde ne yapabileceğini gördük. O yüzden Galatasaray’ın belki de sezonun telafisi sayılabilecek bir maç için daha fazla motivasyon biriktirdiğini düşünüyorum. Bu yüzden Fenerbahçe’nin iyiliğine rağmen Galatasaray bana favori gibi geliyor. Fakat eğer gerginlik oyunun kimliği olursa Fenerbahçe buradan çok rahat çıkar.”

“Madem bu maçı gerginlik maçı olmaktan çıkaracak bir güçle tanımlıyoruz. Bu durumda maçı en fazla gerebilecek oyuncuların tersine bir isim bulmamız lazım. Fenerbahçe adına Mehmet Topal, Galatasaray adına da Selçuk İnan.”

Yayınlanma Tarihi:11:08,