SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ezeli rekabet ebedi dostluk!

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki 105 yıllık rekabetin tarihteki sayfalarını çevirdiğimizde bugünkü gerginliğin uzağında centilmenlik içeren öyküler buluyoruz...

Güncellenme: 16:56, 06/04/2014
Ezeli rekabet ebedi dostluk!

İşte spor tarihçilerinin derlemelerinde yer alan bu hikayelerden bazıları:

* 1914'teki bir derbi öncesinde Fenerbahçe Başkaptanı Galip Kulaksızoğlu, Galatasaraylılar'a, “Oberle kardeşler hasta, Hasan da sakatmış. Karşimıza eksik kadroyla çıkmayın. İsterseniz maçı erteleyelim” önerisinde bulundu. Bu teklif kabul edildi ve Galatasaray oyuncuları iyileştikten sonra 20 Ekim 1914'te oynanan maçı 6-1 kazandı.

* Derbinin ilk yıllarında iki takımın futbolcuları çok yakın arkadaştı. Hatta ortak kiraladıkları evde kalanlar vardı. Geceleri birlikte sohbet ederlerdi. Yine böyle bir gece sohbet koyulaşmışken Galatasaray'dan Ali Sami Yen Fenerbahçeliler'i, “Said, yarın bizimle maçınız var. Git, yat, dinlen” diye uyardı.

* Kulüplerin kuruluşlarının ilk yıllarında birleşme durumlarının ortaya çıktığı, hatta iki kulüp başkanının ortak takım kurma konusunda anlaştıkları iddia edildi. Galatasaray Dergisi’nin Şubat 2003 sayısında, Adnan Işık’ın belgelere dayandırarak verdiği haberde, 1912 yılında Galatasaray Kulübü Başkanı Ali Sami Yen ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Hulusi Bey'in ortak imzayla kayıt altına aldıkları belgenin, birleşmeseler dahi iki kulübün yabancılara karşı ortak bir takım kurma konusunda anlaştıklarını, hatta tüzüğü bile hazırladıklarını gösterdiği kaydedildi.

* Yıllar sonra 1934'te Fenerbahçe ile Galatasaray Türkiye’ye davet ettikleri yabancı takımlarla birer kez hazırlık maçı yaptıktan sonra, üçüncü maçı “Fenerbahçe-Galatasaray Karması” şeklinde oynadılar. Karmanın forması ise iki kulübün renklerinin karışımı olan lacivert, sarı ve kırmızıdan oluştu.

* 17 Kasım 1922'de Kadıköy'deki maç öncesinde günlerce yağan yağmur sahayı göle çevirmişti. Fenerbahçe Başkaptanı Galip Kulaksızoğlu, Galatasaray Kulübü'ne telefon edip “Saha çok kötü, maçı erteleyelim” dedi. Galatasaray Başkaptanı Necip Şahin'in yanıtı “Anamız bizi bugün için doğurdu Galip Bey. Gelip maçı oynayacağız” oldu. Galatasaray, Kadıköy'e geldi ve maçı 3-0 kazandı.

* 23 Ocak 1925'te Taksim Stadı’nda oynanan Vatan Gazetesi Kupası maçında Fenerbahçe’nin kazandığı penaltının atılmasından öncesi stadın büyük balkon kısmı çöktü. Fenerbahçeli Cafer Çağatay, bu gelişme üzerine penaltı atışında topu bilerek kaleci Ulvi Yanal’a teslim etti.

Yayınlanma Tarihi:13:49,