SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uruguay'da, hükümet ile futbol federasyonu arasında yaşanan krizin ardından başlayan tehlikeli bekleyiş yerini rahatlamaya bıraktı. Siyasiler, ülkede futbolu yönetenlerin işine karışınca, hükümet istifa etmiş ve FIFA'nın ülkeyi 2014 Dünya Kupası'ndan men edebileceği iddiaları ortaya atılmıştı.

Ancak FIFA Başkanı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve Uruguay'ın Dünya Kupası'nda yer alacağını duyurdu. “Uruguay cezalandırılacak mı?” sorusuna FIFA Başkanı Blatter, “Hayır, Uruguay Dünya Kupası'na gidecek ve grubunda mücadelelerine çıkacak” yanıtını verdi.

Öte yandan ülkeye cezayı CONMEBOL kesti. Güney Amerika Futbol Konfederasyonu, Uruguay Futbol Federasyonu'nun üyelik haklarını geçici olarak askıya aldığını açıkladı. Ancak bu yaptırımların sportif bir yanı bulunmayacağı ve ülkenin Brezilya'daki turnuvaya gitmesinin önünde bir engel oluşturmayacağına da vurgu yapıldı.

Buna göre Uruguay Futbol Federasyonu, CONMEBOL kongresinde oy kullanamamak gibi idari cezalara uğrayacak. Kalesini Galatasaraylı Fernando Muslera'nın koruduğu Uruguay Milli Takımı, hem bu hem de FIFA Başkanı'ndan gelen açıklamalar ile derin bir nefes aldı.

Milliyet

Yayınlanma Tarihi:13:29,