SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli halterciler Sibel Şimşek ve Ayşegül Çoban, İsrail’in Tel Aviv kentinde 5-12 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Halter Şampiyonası’ndan madalyayla dönmek istiyor.

Konya ve Ankara’daki kamp dönemlerinin ardından şampiyonanın hazırlıklarını tamamlayan milli sporculardan Sibel Şimşek, İsrail’de 63 kiloda podyuma çıkacağını söyledi.

Yaklaşık 20 yıldır halterle iç içe olduğunu, ancak her yarışmada sanki ilk kez yarışıyormuş gibi heyecan yaşadığını dile getiren Şimşek, “Tabii ki büyük bir emek ve 20 yılın verdiği bir tecrübe var. Tecrübe bir yerden sonra bitiyor. Her müsabakada tekrar heyecan yaşıyorsunuz” dedi.

Halterin, ağır bir spor olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Büyük emekler veriyoruz. Vücudumuz sürekli yıpranıyor. Özellikle bayanlara göre ciddi anlamda ağır bir spor. Fedakarlıklar yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Dünya ikinciliği ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Şimşek, İsrail’deki şampiyona için çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini, ancak talihsizliklerin peşini bırakmadığını anlattı. Şimşek, “Önce sağ bacağımdan sakatlandım, çalışmalara 10 gün ara verdim. Tekrar başladığımda bu sefer sol bacağımdan sakatlandım. Kaslarımda yırtıklar meydana geldi. Hazırlık sürecinde birkaç kez sakatlandım ama ne olursa olsun pes etmedim” ifadelerini kullandı.

Madalya almanın, her sporcu için önemli olduğunu belirten Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak benim için ayrıcalıklı olan bir şey daha var, o da takımım. Takımıma 20 yıldır hizmet ediyorum. Burada da takımın için elimden geleni yapmaya gidiyorum. İnşallah ülkemize mutlu, mesut bir şekilde döneriz.”

İsrail’deki şampiyonada Türk halterinin “küllerinden doğacağını”, federasyon olarak buna inandıklarını dile getiren Şimşek, “Son dönemlerde halterin dopingle anılması üzücü bir durum. Dönem dönem böyle sıkıntı yaşanabiliyor. Federasyon başkanımız, teknik ekip gerekli ilgiyi gösteriyor. bu saatten sonra bizler de elimizden geldiği kadar sporcu arkadaşlarımızı bilinçlendireceğiz” diye konuştu.

“BAYRAĞIMIZI GÖNDERE ÇEKTİRMEK EN BÜYÜK AMACIM”

Gençler ve yıldızlarda Avrupa şampiyonlukları bulunan 22 yaşındaki milli halterci Ayşegül Çoban da bu spora 2005 yılında Konya’da yatılı bölge ilköğretim okulunda okurken başladığını söyledi.

Halen Mili Takımın Antrenörlükleri yapan Talat Ünlü ve eşi Serap Ünlü sayesinde halterle tanıştığını ifade eden Çoban, “İki yıl teknik çalıştıktan sonra dereceler yapıp madalyalar almaya başladım. İlk madalyamı (gümüş) 2007 Avrupa Yıldızlar Şampiyonası’nda aldım. Geçen yılki Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda da gümüş madalya elde ettim” dedi.

Çoban, İsrail’de de elinden gelenin en iyisini yapıp, madalya almaya çalışacağını belirterek, “Kendimize güveniyoruz. devletimizin bize sunduğu hizmetleri en iyi şekilde kullanarak, Türkiye için en iyisini yapacağız. İsrail’de bayrağımızı göndere çektirmek en büyük amacım” diye konuştu.